ekologia

 

21.02.2017r. (wtorek)

 

Komisja konkursowa VIII Powiatowego Konkursu Fotografii Ekologicznej (w składzie: przewodniczący - ekspert Dariusz Zakrzewski , dyrektor szkoły Anita Kuśmierska i koordynator konkursu Urszula Zienc) wyłoniła zwycięzców: I miejsce zajęła Agnieszka Borowska uczennica Gimnazjum nr 5 im. ks. J. Twardowskiego w Mikołowie za zdjęcie "Trop lisa", II miejsce Magdalena Matuszewska uczennica II LO im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Mikołowie za zdjęcie "Wiosna", dwa równorzędne III. miejsca uczennice I LO im. Karola Miarki w Mikołowie Aleksandra Marcinkowska za fotografię "Wiosna" i Paulina Robakowska za zdjęcie "Zima". Wyróżniono też fotografię "Liść" Julii Todys z Gimnazjum nr 2 im. Stanisława Ligonia w Orzeszu - Zawadzie.

 

Sezon prac ogrodniczych rozpoczęty !


W czwartek 8 września uczniowie gimnazjum A rozpoczęli praktyki parazawodowe w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Borowej Wsi. Przywitani zostali przez kierownika ZAZ-u p. Justynę Mol, która krótko i przystępnie zapoznała uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Potem przydzieliła praktykantom pierwsze zadania: najpierw układali ściółkę wokół sadzonek truskawek, potem zbierali do skrzynek żółtą fasolkę szparagową. W tym samym czasie dwie uczennice przygotowywały do sprzedaży pomidory: usuwały z nich szypułki, pakowały do siatek i zaopatrywały towar w metki z wagą i ceną. Kolejne zadania będą czekały na uczniów za tydzień.


5 czerwca 2015 roku (piątek)


Uczniowie gimnazjum „A” i dwie uczennice szkoły podstawowej w ramach zajęć dodatkowych Szkolnego Koła Ekologicznego wzięli udział w wycieczce do Zabrza. Najpierw zwiedzili stadion znanej drużyny piłkarskiej z ekstraklasy. Po raz pierwszy byli tak blisko murawy i bramek pełnowymiarowego boiska. Potem przebywali kilka godzin na terenie Miejskiego Ogrodu Botanicznego. Ogród to magiczna enklawa setek gatunków drzew, krzewów, bylin, w tym kwiatów rabatowych, ziół leczniczych, roślin wodnych. Zwiedzili Ogród Pięciu Świec, czyli ogród japoński, barwne rosarium, w którym kwitnie 2500 krzewów różanych, oglądali rabaty z piwoniami, irysami, makami, naparstnicami, begoniami, ostróżkami i wiele, wiele innych kwitnących bylin. Z przejęciem karmili chlebem i ziarnem karasie i kaczki krzyżówki w sadzawkach. Zwiedzili też palmiarnię z drzewkami cytrusów, licznymi gatunkami palm, w tym palmami bananowymi i daktylowymi, drzewkami kawowca, kolekcją orchidei oraz pawilon sukulentów, tzw. kaktusiarnię. Uczennice Agnieszka, Krysia, Marika i Kinga miały możliwość wykonania dziesiątek zdjęć na konkurs fotografii ekologicznej. Większość zdjęć pod tekstem to fotografie uczennicy Agnieszki Borowskiej.

 

galeria zdjęć

 

Wycieczka do Świętochłowic -14 maja 2015


Wyjazd do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zorganizowany dla 11 uczniów gimnazjum został dofinansowany z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży makulatury ( por. zakładka AKTUALNOŚCI).


Warsztaty edukacji przyrodniczej i ekologicznej w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.


W czwartek 30 kwietnia 2015 roku uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacji przyrodniczej i ekologicznej w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie podsumowujących Dni Ziemi w naszej szkole. Warsztaty poprowadzili edukatorzy Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dzieci p. Joanna i p. Łukasz. Uczniowie przeszli ścieżką od wapiennika do kamieniołomu szukając listów pozostawionych przez smoka Przyrodnika i wykonując kolejno zlecone zadania.W czasie zajęć terenowych oglądali gatunki drzew, krzewów i bylin rosnących na Śląsku, szukali budek lęgowych na drzewach, poznawali akcesoria związane z pracą pszczelarza, na platformie widokowej przy kamieniołomie układali wzory z kamieni wapiennych. Do obserwacji terenu uczniowie wykorzystali lornetki. W drugiej części warsztatów uczniowie zwiedzili dziedziniec siedziby głównej Śląskiego Ogrodu Botanicznego, podziwiali panoramę regionu z wieży widokowej, przeszli ścieżkami Sośniej Góry. Serdecznie dziękujemy Pani Weronice Papiesz, kierownikowi Działu Edukacji ŚOB oraz Edukatorom za wspaniałą lekcję przyrody ! Dziękujemy Panu Waldemarowi, tacie uczennicy Kingi za przeprowadzenie zbiórki makulatury, z której dochód pokrył koszt przewozu na warsztaty !


Zbiórka stłuczki szklanej – wiosna 2015


Rodzice uczniów naszej szkoły oraz zaprzyjaźnieni mieszkańcy Borowej Wsi i dzielnicy Bukowina w Orzeszu zbierali w miesiącach wiosennych stłuczkę szklaną. Uczniowie gimnazjum „A” wyzbierali też szkło z terenu nieużytków przy ul. Piaskowej ( przy okazji uczniowie odnaleźli skradziony znak drogowy B – 42, który został dostarczony do Straży Miejskiej w Mikołowie). Stłuczka była składowana na posesji Rodziców naszej uczennicy Kingi, skąd została przewieziona do MPGK Świętochłowice. Dochód ze zbiórki szkła dofinansuje ekologiczne warsztaty integracyjne naszych gimnazjalistów w Wiśle. Dziękujemy Mieszkańcom wspierającym zbiórkę: z Borowej Wsi p. Bernadecie i Sąsiadce, p.Soni, p. Mieczysławowi, p. Jankowi z ul. Polnej, Paniom z ul. Zgody w Śmiłowicach i wielu, wielu innym.


Prace na szkolnych klombach


W dwie soboty 11 i 25 kwietnia 2015 roku uczniowie Gimnazjum „A” z opiekunem Szkolnego Koła Ekologicznego sadzili bratki, aksamitki i pelargonie na klombach przed szkołą. Wysadzili też samodzielnie uprawiane od lutego sadzonki dalii, nagietków i aksamitek.


IV Powiatowy Konkurs Fotografii Ekologicznej zakończony!


Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący komisji, fotografik p. Dariusz Zakrzewski, red. naczelny „Aktualności Mikołowskich” p. Bogusław Jastrzębski, wydawca i redaktor naczelny „Naszej Gazety” p. Jerzy Filar, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Mikołowie – Borowej Wsi p. Anita Kuśmierska, koordynator konkursu i nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 w Mikołowie – Borowej Wsi p. Urszula Zienc przyznała nagrody i wyróżnienia uczniom biorącym udział w konkursie. Przyznano I miejsce Radosławowi Wolnikowi, uczniowi Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Mikołowie za fotografię "Tajemnica lasu" ( opiekun ucznia p. mgr Mirosława Klęczek – Kasperczyk),  II miejsce Weronice  Banach z Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie za zdjęcie "Pięciolinia deszczu" (opiekun p. mgr Piotr Wypiór), III miejsce Edycie Stabach z Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Mikołowie za fotografię "Wstawaj... zaraz będę na górze" (opiekun p. mgr M. Klęczek – Kasperczyk) oraz wyróżnienia: Bartosz Wilk za zdjęcie "Cześnie" (Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Mikołowie), Karol Nieroba za "Czerwone owoce głogu w czyżniach" (Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła  II w Mikołowie), Dawid Grzesiczek  za "Wolność" (Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie)oraz Radosław Wolnik za fotografię "Zachód słońca" (Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Mikołowie). W piątek 09 stycznia 2015 roku odbędzie się spotkanie nagrodzonych i wyróżnionych uczniów oraz ich opiekunów w Zespole Szkół nr 1 w Mikołowie – Borowej Wsi. Zdjęcia


Zbiórka szkła.

Szkolne Koło Ekologiczne ogłosiło ostatnią w tym sezonie zbiórkę stłuczki szklanej. Szkło zebrane przez osoby wspierające działalność koła zostało posortowane na bezbarwne i kolorowe. W sortowaniu uczestniczyli Rodzice uczennicy Kingi oraz nauczycielka p. Ula. Tata Kingi - p. Waldemar przetransportował stłuczkę do działu recyklingu Huty Szkła, gdzie po zważeniu okazało się, że zebrano aż 1200 kg tego cennego surowca ! Uzyskane ze sprzedaży szkła pieniądze ekolodzy przeznaczą na zakup materiałów potrzebnych do organizacji warsztatów ceramicznych, które są zaplanowane na 08 grudnia br.

 

Powiatowy Konkurs Fotografii Ekologicznej.


Zapraszamy do udziału w VI Powiatowym Konkursie Fotografii Ekologicznej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Powiatu Mikołowskiego. Każdy uczestnik w terminie do 14 listopada 2014 roku może przesłać maksymalnie 3 zdjęcia w formatach 10x15 cm lub 13x18 cm na adres organizatora: Zespół Szkół nr 1, ul. Gliwicka 366, 43 – 190 Mikołów – Borowa Wieś. Fotografie zostaną ocenione przez 5 – osobową komisję konkursową, zwycięzcy zostaną powiadomieni o werdykcie komisji w grudniu 2014 roku. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Mikołowie.

Regulamin konkursu

 

Zgłoszenie uczestnictwa

 

Zgoda na przetwarzanie danych

 

Nagrody Eko - Pasjonat.


Po raz kolejny zostały przyznane nagrody Eko - Pasjonat, tym razem za rok 2014. Wyróżnienie otrzymało wiele osób, w tym całych rodzin, które w sposób aktywny wspomagały działania Szkolnego Koła Ekologicznego. Dyplomy przyznano: pp. Teresie, Mirosławowi i Konradowi Knebel, pp. Mirosławie, Waldemarowi i Kindze Grajek, pp. Danucie, Benedyktowi i Justynie Honysz, pp. Anieli, Antoniemu i Ewelinie Janeckim, pp. Joannie, Joachimowi i Kamilowi Lucka, p. Agnieszce Fryc – Wszelakiej, p. Teresie Czarneckiej, p. Krzysztofowi Celderowi, p. Andrzejowi Stalicy, absolwentowi naszej szkoły p. Adrianowi Lemańskiemu. Najaktywniejsi społecznicy otrzymali  karty upominkowe kosmetycznej sieci handlowej i bony na lody ufundowane przez Lodziarnię „Sonia” w Borowej Wsi.

 

 

Dwudniowa wycieczka do Ustronia.


W piątek 23 maja 2014 uczniowie Gimnazjum "A" Agnieszka, Dorota, Krystyna, Daniel i Piotrek pod opieką swojej wychowawczyni p. Uli i wolontariuszki p. Teresy wyjecha.li na wycieczkę do Ustronia. Wycieczkę sfinansowano z pieniędzy uzyskanych ze zbiórki szkła i datku sponsora. W pierwszym dniu wyjazdu uczniowie pod opieką leśnika p. Michała Kawika zwiedzili ekspozycję przyrodniczą w Regionalnym Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Leśnik" w Ustroniu - Jaszowcu. Pięć sal wystawowych mieści liczne naturalne eksponaty związane z beskidzką florą i fauną, m.in. gniazda ptaków, poroża i rogi, plansze dydaktyczne, kącik regionalny, w którym można obejrzeć narzędzia dawniej wykorzystywane w pracy na roli i w gospodarstwach. Uczniowie mieli okazję przejść niewielką część ścieżki przyrodniczej założonej obok ośrodka, poznać gatunki drzew rosnących w regionie, nauczyli się rozpoznawać las liściasty, iglasty i las mieszany. Popołudnie spędzili nad Potokiem Palenicy i Wisłą- obserwowali nurt rzeki, progi rzeczne, wodospady i rzeczną faunę (ryby, ptaki wodne). Nocleg i wspaniałe, domowe wyżywienie zapewnił ośrodek "Leśnik". W drugim dniu wycieczki, po wypoczynku w cieniu lasu, pojechaliśmy do Ośrodka "Mustang" w Wiśle, by oswoić się z wierzchowcami, na których za dwa tygodnie uczniowie będą jeździć w trakcie "zielonej szkoły".

 

 

Segregowanie szkła.

 

W poniedziałek 7 kwietnia rodzice - społecznicy p. Waldemar, p. Mirosława oraz wolontariusz Bartek i opiekun koła ekologicznego p. Ula segregowali szkło zebrane w sobotę w sołectwie Borowa Wieś. Oddzielili szkło bezbarwne od kolorowego, usunęli ze stłuczki porcelanę, porcelit i szkło okienne, których huta nie odbiera. Prace trwały od 16.00 – 20.00 i dzięki nim wzrośnie kwota uzyskana ze sprzedaży szkła.

 

Udział w kolejnym konkursie regionalnym.

 

Utalentowana uczennica gimnazjum „A” Dorota Świętek bierze udział w III Konkursie Fotograficznym „Kocham psa, bo ...”, organizowanym przez Dom Kultury w Rybniku. W terminie przewidzianym regulaminem konkursu wysłała fotografie psa wykonane w plenerze. Życzymy Dorocie, by fotografie znalazły uznanie komisji konkursowej !


Sobota 5 kwietnia 2014 roku.

 

Pomimo utrudnień (brak traktora !) w sobotę odbyła się czternasta już (od 2008 roku) zbiórka stłuczki szklanej w sołectwie Borowa Wieś. Dzięki społecznej pasji rodziców uczniów naszej szkoły – p. Waldemara i p. Mirosława, absolwenta Adriana oraz opiekuna koła ekologicznego p. Uli udało się zebrać około 5 ton szkła. Akcja nie powiodłaby się, gdyby nie wielkie zaangażowanie mieszkańców sołectwa, którym serdecznie dziękujemy ! Wielu z nich zbierało dla nas słoiki i butelki przez kilka miesięcy. Szczególnie dziękujemy Księdzu Proboszczowi za wspieranie naszych działań oraz p. Mietkowi i p. Andrzejowi z żoną za życzliwość. Dochód ze zbiórki szkła zostanie przeznaczony na wycieczkę ekologiczną gimnazjum „A” oraz dofinansowanie wycieczki klasy podstawowej „B” w maju br.

 

Wycieczka do gospodarstwa.

 

W piątek 4 kwietnia uczniowie gimnazjum „A” zwiedzili gospodarstwo p. Mietka przy ul. Piaskowej w Borowej Wsi. Mieli okazję obserwować stado owiec na pastwisku, karmili owce marchewkami, suchym chlebem i ziarnami pszenicy. Potem oglądali wybiegi ptaków hodowlanych – kur, kaczek i gęsi. Poznali tajniki wychowu piskląt z jaj umieszczonych w inkubatorach.


Powiększa się grono Przyjaciół szkoły !


Do osób wspierających działania Szkolnego Koła Ekologicznego dołączyła p. Ewa, właścicielka „Olimpijczyka” w Katowicach. Pani Ewa przekazuje opiekunowi Koła stłuczkę szklaną i makulaturę, z której dochód przeznaczamy na zakup przyborów szkolnych dla gimnazjum „A”. Dziękujemy !

 

Zbiórka makulatury.


W piątek 28 marca br. p. Waldemar, tata uczennicy Kingi przekazał 520 kg gazet i kartonów na kwotę 126,50. Pieniądze te wykorzystamy na dofinansowanie wiosennej wycieczki uczniów klasy podstawowej „B”. Serdecznie dziękujemy Tacie, który stale wspiera nasze proekologiczne akcje !

 

 

Wyniki  konkursu  "Śląska  Marzanna".


Marzanna uczniów Daniela Chudoby, Agnieszki Borowskiej, Krysi Szczęśniak, Piotrka Chromińskiego i Doroty Świętek otrzymała wyróżnienie w konkursie "Śląska Marzanna", ogłoszonym przez Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie. Uczniom gratulujemy !

 

 

Budka lęgowa.


Uczniowie gimnazjum "A" zadebiutowali w roli konstruktorów. Z wielkim zaangażowaniem na lekcjach techniki wykonywali budkę lęgową dla sikorek. Prace trwały prawie dwa tygodnie i polegały na równym przycięciu ścian, dna i dachu budki, wyszlifowaniu drewna szlifierką i papierem ściernym, a potem połączeniu gwoździami wszystkich elementów. Gotowa budka wyglądała okazale, choć wprawne oko zauważyło pewne nierówności. Korekty konstrukcji dokonał nieodpłatnie pracownik stolarni przy tartaku w Śmiłowicach, za co serdecznie dziękujemy właścicielowi ! Budkę lęgową zawiesiliśmy na drzewie w parku obok Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych.


Zdjęcia


 

Zbiórka  stłuczki szklanej - sobota  5  kwietnia 2014r.


Rada  Rodziców  i  opiekun Szkolnego Koła Ekologicznego ogłaszają  zbiórkę  stłuczki  szklanej  w  Borowej  Wsi  w  sobotę  5  kwietnia 2014 roku.  Przyjmujemy szkło butelkowe i słoiki, nie odbieramy szkła okiennego, porcelany.  Dochód  ze zbiórki  przeznaczony zostanie na dofinansowanie wycieczki  proekologicznej  gimnazjum. Przypominamy, że przy Zakładzie Aktywności  Zawodowej w Borowej  Wsi stoi  kontener o pojemności 1100 litrów, do którego można wrzucać szkło przez cały  rok.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję !

 

 

WYCIECZKA  DO  LEŚNEJ  SALI  EDUKACYJNEJ


We  wtorek  11  marca  2014  roku uczniowie  Gimnazjum"A"  zwiedzili  Leśną Salę Edukacyjną w budynku administracyjnym Nadleśnictwa Katowice. Przewodnikami byli pracownicy nadleśnictwa, którzy w sposób  niezwykle interesujący, a zarazem przystępny pomogli uczniom poznać tajniki  życia przedstawicieli  fauny śląskich lasów. Oglądaliśmy sarny, lisy, borsuki, dzika, jenota, liczne ptaki, płazy, gady i owady. Najwięcej emocji  zwiedzających wzbudził chyba dzik i węże. Nowoczesny system multimedialny zainstalowany w Sali  uatrakcyjnił  zwiedzanie  głosami  poznawanych  zwierząt. Po raz pierwszy też  uczniowie mieli możliwość dotknięcia skór zwierząt: daniela, sarny, dzika, zająca czy  kuny. Zwiedzili też "historyczny gabinet Leśniczego"  z eksponatami technicznymi  z  poprzedniej epoki.  Na przekroju pnia dębu uczyli się  określać wiek  drzewa, zliczając  pierścienie przyrostów, czyli  tzw.  słoje. Przymierzali  elementy stroju drwala. Z  Leśnej Sali uczestnicy wycieczki pojechali do Herbarium Św. Franciszka przy Bazylice Panewnickiej, gdzie wzmocnili się herbatką ziołową z sokiem malinowym. Wyjazd był możliwy dzięki pieniądzom przekazanym przez Rodziców naszego Absolwenta - p. Teresie i p. Mirosławowi, którzy pozyskali środki  ze sprzedaży makulatury. Jesteśmy  bardzo wdzięczni i zarazem  dumni, że  posiadamy  takich  Przyjaciół !

Zdjęcia z wycieczki

 

Udział  w  konkursie.


Gimnazjaliści  przygotowali  kukłę zimy  na  regionalny  konkurs "Śląska  marzanna" ogłoszony przez  MOK w  Radlinie. Marzanna została  wykonana z materiałów biodegradowalnych, a prace nad nią trwały kilka  dni.


 


Dzień  Kobiet  w  ZET "A" Gimnazjum.


Chłopcy  z  gimnazjum "A"  dzięki  swojej  pasji  zbierania surowców wtórnych mogli zakupić ze swoich pieniędzy doniczkowe  hiacynty dla  koleżanek z klasy. Udekorowali kwiaty ozdobnikami wykonanymi z mosiężnego drutu i kryształów.

 

 

V Powiatowy Konkurs Fotografii Ekologicznej.


Na V Powiatowy Konkurs Fotografii Ekologicznej wpłynęło 100 fotografii wykonanych przez 44 uczniów z 9 szkół Powiatu Mikołowskiego. W konkursie wzięli udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Miarki w Mikołowie, Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie, Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła w Zespole Szkół nr 2 w Mikołowie, Zespołu Szkół nr 2 Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej w Mikołowie, Zespołu Szkół im. Poległych na Pasternioku w Orzeszu, Gimnazjum nr 2 im. St. Ligonia w Orzeszu - Zawadzie, Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza w Orzeszu - Gardawicach, Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Ornontowicach, Zespołu Szkół nr 1 w Mikołowie - Borowej  Wsi. W dn. 12 grudnia br. komisja konkursowa w składzie przewodniczący komisji Dariusz Zakrzewski fotografik, dyrektor ZSnr1 w Mikołowie - Borowej Wsi Anita Kuśmierska, redaktor naczelny „Aktualności Powiatu Mikołowskiego" Bogusław Jastrzębski, redaktor naczelny „Naszej Gazety" Jerzy Filar, Urszula Zienc koordynator konkursu, wyłoniła zwycięzców V Powiatowego Konkursu Fotografii Ekologicznej. I miejsce przyznano uczennicy Zespołu Szkół nr 1 w Mikołowie - Borowej Wsi Dorocie za fotografię  „Dobranoc, słoneczko !", II miejsce Marcinowi Wyleżuchowi z Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza w Orzeszu - Gardawicach za zdjęcie „Jak od linijki", III miejsce Krystynie Anioł z I LO im. K. Miarki w Mikołowie za fotografię „Król ptaków". Przyznano też cztery równorzędne wyróżnienia: Zuzannie Witkowskiej z Gimnazjum nr 3 w ZS nr 2 w Mikołowie za zdjęcie „Spotkanie", Patrykowi Kwiotek z Gimnazjum nr 3 w ZSnr2 w Mikołowie za zdjęcie „Zielono mi", uczennicy I LO im. K. Miarki w Mikołowie Patrycji Bojdoł za fotografię „Kumpelka", Barbarze Gilner z Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Ornontowicach za „Nasz  pejzaż". Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu nastąpi w czwartek 09 stycznia 2014 roku o godz. 14.00 w siedzibie organizatora konkursu w Zespole Szkół nr 1 Specjalnych w Mikołowie - Borowej Wsi przy ul. Gliwickiej 366. Fundatorem  nagród jest Starostwo Powiatowe w Mikołowie.


 

Zbieramy surowce wtórne !


Przypominamy wszystkim osobom wspierającym proekologiczne działania szkoły, że członkowie Szkolnego Koła Ekologicznego prowadzą stałą, całoroczną zbiórkę szkła (słoiki, butelki ). Oznakowany etykietą "SZKŁO" kontener o pojemności 1100 litrów stoi na terenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Borowej Wsi. Można do niego wrzucać nieposegregowane szkło ( najlepiej bez metalowych nakrętek). Dochód ze sprzedaży stłuczki szklanej przeznaczamy na wycieczki dla członków Koła.

Zbieramy  także  zużyte  baterie  i  makulaturę !

Od dwóch lat uczestniczymy w akcji "Wkręć się w pomaganie" koordynowanej przez Zespół Szkół im. Piastów Śląskich w Łaziskach Górnych. W ubiegłym roku zebraliśmy 98 kg plastikowych nakrętek.

 


Wycieczka gimnazjum do Goczałkowic Zdroju i Pszczyny.

 

W  dniach  08 - 09  listopada  br.  uczniowie gimnazjum  Dorota, Daniel, Piotr  oraz  Dawid  wyjechali  na  wycieczkę  do  Goczałkowic Zdroju  i  Pszczyny  pod opieką  nauczycielek  Urszuli  Zienc  i  Bronisławy  Wojtuszek.  Wyprawę rozpoczęli  w  Centrum  Edukacji  Technicznej, gdzie  edukatorzy - p. Adam i p. Dawid  zademonstrowali uczniom  funkcjonowanie  przyrządów  do pomiarów zjawisk  atmosferycznych. Młodzież miała też  niepowtarzalną okazję  wcielić  się  w  rolę  kosmonauty z  NASA. Potem  zwiedzili  tamę  na  zbiorniku  w  Goczałkowicach, a p. Dawid opowiadał  o roli, którą  pełni ten  zbiornik, nazywany Śląskim Morzem. Zwiedzanie  i  obserwację  przedstawicieli  fauny  wodnej  ułatwiała  wspaniała  pogoda (+ 18° C !). Kolejnym punktem harmonogramu był obiad w sanatorium  "Gwarek", a po nim zakwaterowanie  w pawilonie sanatoryjnym "Krokus". Całe popołudnie, aż do kolacji w "Gwarku" uczestnicy wycieczki zwiedzali teren  uzdrowiska w Goczałkowicach, z  uroczym parkiem  zdrojowym i nabrzeżem Jeziora  Goczałkowickiego. W  czasie  spaceru uczniowie wykonali  wiele  zdjęć  na  konkurs  fotografii  ekologicznej, który corocznie organizowany jest  przez  naszą  szkołę. Szczególne  wrażenie robią  fotografie  zachodu  słońca, wykonane przez  Dorotę. Uczniowie, zmęczeni po dniu  obfitym we wrażenia zasnęli wcześnie, a  nazajutrz, skoro świt - już na 7.30 stawili się na śniadanie  w "Gwarku". Po  zwiedzeniu  pozostałych pawilonów sanatoryjnych wkwaterowaliśmy się  i  przemieścili  do   Pszczyny, by zdążyć  na 11.00, na  porę karmienia pszczyńskich  żubrów. W Pokazowej  Zagrodzie  Żubrów zwiedziliśmy pawilon edukacyjny  z  ekspozycją przyrodniczą, oglądaliśmy na wybiegach  daniele, jelenie, sarny,bażanty, pawie, gęsi, kaczki, no i najważniejsze - obserwowaliśmy sześć  żubrów  karmionych  mieszanką  zbóż. Z  zagrody przeszliśmy  do  parku  zamkowego, podziwiając  okazałe  drzewa i wypatrując  wiewiórek, dla których  Piotrek  niósł orzechy. Po  obiedzie  w  centrum  Pszczyny   wróciliśmy  na parking, z  którego  zabrał  nas  przewoźnik.  Wycieczka była  możliwa  dzięki  środkom  finansowym pozyskanym ze  zbiórki  stłuczki  szklanej w  sołectwie  Borowa  Wieś, w  którym  mieści się  nasza  szkoła. Dziękujemy  Mieszkańcom Borowej  Wsi  za  wycieczkę !


Zdjęcia z wycieczki

 

 

 

 

 

 
0