aktualności

ROK SZKOLNY 2016/2017


20.06.2017r.  (wtorek)

 

Dziś ośmioosobowa grupa uczniów pojechała do CKM „Mrowisko” w Gliwicach na przedstawienie pt. „High School Musical”. Przedstawienie wystawiali młodzi artyści (grupa gimnazjalna) Agencji Teatralnej Wit-Wit. Bardzo nam się podobało, szczególnie tańce. Wróciliśmy bardzo zadowoleni.


6.06.2017r. (wtorek)


Dzięki zaproszeniu przez WTZ Borowa Wieś, mieliśmy dzisiaj możliwość i wielką przyjemność, wziąć udział w VIII Turnieju BOCCE . Jak zawsze impreza przygotowana na najwyższym poziomie:):) Nasza drużyna składająca się z uczniów: Agnieszka, Sandra, Basia i Daniel zajęła I miejsce w swojej grupie!!! Gratulujemy wszystkim uczestnikom !!! Było suuuuper!!!


5-6.06.2017r. (poniedziałek i wtorek)


My – najmłodsi uczniowie szkoły wraz z naszymi opiekunami, przebywaliśmy na wycieczce w Zatorze. Spotkaliśmy się z miłym przyjęciem gospodarzy River Parku. Czekało na nas wiele atrakcji: piękny domek, wspaniała okolica i mnóstwo, mnóstwo dobrej zabawy. Pierwszy dzień minął nam na zabawie w Zatorlandzie i odwiedzinach w Parku Mitologii, gdzie wyruszyliśmy w rejs tramwajem wodnym. Chociaż spożytkowaliśmy ogromne pokłady energii, trudno nam było zasnąć, więc zorganizowaliśmy sobie  wieczorny festiwal piosenki.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy na odkrywanie nowych miejsc: Parku Bajek, Park Owadów i Parku Ruchomych Dinozaurów. Czas na wycieczce minął nam bardzo szybko i nikt z grupy nie chciał wracać do domu, no chyba że nasi opiekunowie… I jeszcze tylko wspomnijmy, że nikt nie grymasił przy jedzeniu.


1.06.2017r. (czwartek)


Dzień Dziecka i Dzień Patrona Szkoły ks. Jana Twardowskiego. Dziś odbyła się impreza kulturalna mająca na celu poznanie wierszy ks. Jana i krzewienie czytelnictwa wśród uczniów. Uczniowie w klasach przygotowali smaczne i kolorowe wiosenne kanapki, które wspólnie spożyliśmy. Po śniadaniu odbyło się spotkanie z twórczością ks. Twardowskiego. Uczniowie klas PA i GA przygotowali inscenizacje wierszy, odbył się konkurs pięknego czytania, w którym wystartowało 7 uczniów oraz losowanie wierszy i nauczycieli do czytania bez przygotowania. Wspominaliśmy też nasze występy związane z wierszami naszego patrona. Bardzo miło i radośnie spędziliśmy ten czas.

Wyniki konkursu czytania: I miejsce – Mateusz; II miejsce - Ewelina i Sandra; III miejsce – Wiktoria i Paulina; wyróżnienie – Marika.


31.05.2017r. (środa)


Byliśmy w Gliwicach w „Mrowisku” na przedstawieniu pt. "Szmaragdowy Szlak" . Była to niesamowita historia rozgrywająca się w afrykańskim buszu. Podczas sztormu statek rozbija się u wybrzeży Afryki, a jego pasażerowie Indianie znajdują część mapy do skarbu....Całą , wspaniałą opowieść, mogliśmy zobaczyć w wykonaniu aktorów Teatru ,,Wit-Wit". Spektakl był pełen muzyki, kolorów i barwnych postaci.


26.05.2017r. (piątek)

 

Tematem przewodnim spotkania z muzykami z Filharmonii Śląskiej były znane przeboje mistrzów – maestro. Artyści oprócz keyboardu ubarwili występ dźwiękami skrzypiec i klarnetu. Wysłuchaliśmy melodię pieśni F. Chopina „Życzenie”, a także mogliśmy zatańczyć Poloneza do utworu W.Kilara. Nie zabrakło zagranicznych znanych kompozycji muzycznych. Uczniowie tańczyli Polkę, maszerowali do muzyki z filmu „Most na rzecze Kwai”, klaskali do muzyki swingowej z musicalu „New York, New York”, a także grali na prostych instrumentach perkusyjnych Marsz Turecki. Dzisiejsze spotkanie z muzyką było bardzo urozmaicone i wprawiło wszystkich w bardzo dobry nastrój.


22.05.2017r. (poniedziałek)

W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność uczestnictwa w spektaklu muzyczno - terapeutycznym, przygotowanym przez studentów Muzykoterapii Akademii Muzycznej w Katowicach. Była to bajka pt: "Futerkowa kraina". Opowiadała o perypetiach leśnych zwierzątek. Poruszała tematy takie jak: akceptacja innych, zrozumienie i niesienie pomocy . Dzieci bardzo przeżywały przygody leśnych bohaterów. Bajka, jak to bajka - skończyła się dobrze i wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.

13-20 maja 2017r.

15 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką pracowników szkoły spędziło bardzo aktywnie czas realizując bogaty program profilaktyki zdrowia oraz edukacji przyrodniczo - ekologicznej w czasie ZIELONEJ SZKOŁY. Gościliśmy w hotelu ZIEMOWIT w USTRONIU, korzystając z wszystkich dostępnych w nim "atrakcji" oraz bardzo smacznej kuchni. Dziękujemy za wsparcie finansowe niezbędne do zrealizowania wyjazdu naszym uczniom: Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Katowic, Starostwu Powiatowemu w Mikołowie, Urzędowi Miasta Mikołów oraz Fundacji Pracowniczej PRO-EKO z Łazisk Górnych,  która prowadzi dla nas subkonto 1%. Każdy dzień naszego pobytu w uzdrowisku Ustroń był pełen słońca, radości i uśmiechów naszych uczniów. Codziennie pojawiało się jedno ważne pytanie: czy możemy zostać jeszcze jeden tydzień?

Kronika wydarzeń z Zielonej szkoły dostępna na naszym facebooku.


 

7.05.2017r. (niedziela)


Odbyła się uroczysta msza św. z okazji Pierwszej Komunii Świętej Magdaleny Piecha. Życzymy Madzi aby była zawsze blisko Jezusa jak owieczka na rękach swego pasterza.


28.04.2017r. (piątek)


Odbył się XIII Szkolny Festiwal Piosenki.  To nasze szkolne święto piosenki podczas którego każdy uczeń ma możliwość zaśpiewania do mikrofonu, przed publicznością wybraną przez siebie piosenkę dziecięcą, młodzieżową lub religijną. Niektórzy uczniowie, na tą okazję, przyszli do szkoły pomysłowo wystylizowani  tak  żeby swoim wyglądem oddać charakter piosenki, a także przypodobać się publiczności i jury. Nasi artyści zaprezentowali się wspaniale. Wszyscy zostali nagrodzeni brawami, pamiątkowymi dyplomami  oraz nagrodami rzeczowymi. Na zakończenie odbył się koncert  laureatów naszego festiwalu.


26.04.2017r. (środa)


Uczniowie - reprezentanci kilku klas z dużym zaangażowaniem wzięli udział w XI Powiatowym Turnieju pod nazwą "Jesteśmy tacy sami, lecz różni w bogactwie możliwości". Dziękujemy za zaproszenie organizatorowi - Szkole Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Łaziskach Górnych.


26.04.2017r. (środa)


W MDK w Mikołowie odbył się IX Festiwal Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej. Wśród sporej grupy występujących nasi gimnazjaliści wystąpili jako Grupa ks. Twardowskiego i przedstawili inscenizację wiersza „Ryba” zajmując III miejsce. Wśród solistów wystąpiła Basia Habdas z piosenką „Biegnij przed siebie” i ona również wyśpiewała III miejsce. GRATULUJEMY.


12.04.2017r. (środa)


W tym dniu ciekawie spędziliśmy czas  z uczniami Zespołu Szkół nr 5 w Tychach. Spotkanie zorganizowały p. Ewa Musik oraz p. Agnieszka Thiel. Uczniowie przyjęli nas na Warsztatach Szkolnych, nie tylko odwiedziliśmy poszczególne pracownie, ale także skorzystaliśmy z usług: salonu kosmetycznego oraz fryzjerskiego. Z kolei w pracowni malarskiej, murarskiej, stolarskiej oraz rękodzieła artystycznego pracowaliśmy wspólnie z uczniami technikum. Spotkanie było pełne miłych chwil, za które serdecznie dziękujemy.


7.04.2017r. (piątek)


Odwiedziliśmy dzieci w Przedszkolu nr 6 w Borowej Wsi, by przedstawić dla nich bajkę „Pieskie życie”. Kolejny raz nasi uczniowie spisali się na medal, a przedszkolaki i ich panie byli szczerze wzruszeni i zadowoleni. Wszystkim bardzo się podobało i zaprosili nas z kolejnym przedstawieniem.


6.04.2017r. (czwartek)


Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na palmę wielkanocną. W tym roku 12 uczniów wykonało palmy. I miejsce otrzymała palma wykonana przez Krysię Szczęśniak, II miejsce zajęły palmy wykonane przez Marikę Czupryńską, Agnieszkę Borowską i Kasię Czomko, III miejsce zajęły palmy wykonane przez Kingę Grajek i Ewelinę Janecką. Wyróżnienie otrzymała palma Norberta Bartuska. Zwycięzcom Gratulujemy.


30.03.2017r. (czwartek)

 

Marika i Mateusz wzięli udział w II Regionalnym Konkursie Recytatorskim „Polscy poeci małym i dużym", na który zostaliśmy zaproszeni do  Knurowa. Marika zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy pt. „Na wyspach Bergamutach", zajmując II miejsce, natomiast Mateusz wiersz Wandy Chotmskiej pt. „Placek", którym wyrecytował I miejsce. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, za super nagrody i pyszny poczęstunek. Wielkie brawa dla wszystkich występujących!


 

28.03.2017r. (wtorek)


Uczennice gimnazjum Agnieszka, Sandra, Ewelina, Kinga i Krystyna zostały zaproszone do udziału w integracyjnych wiosennych warsztatach ceramicznych w Gimnazjum nr 1 Zespołu Szkół im. Poległych na Pasternioku w Orzeszu. Warsztaty prowadziła plastyczka i nauczycielka mgr Beata Marek - Pacześ. Uczennice naszej szkoły razem ze swoimi rówieśnicami z Orzesza Claudią, Marceliną, Roksaną, Sandrą i Wiktorią formowały z gliny wielkanocne zajączki, baranki, kurki i pisanki. Powstało kilkanaście niezwykłych, zachwycających oryginalnym kształtem glinianych figurek, które po wyschnięciu zostaną pokryte szkliwem i będą wypalone w piecu. Spotkanie stało się okazją do odnowienia znajomości zawartych w październiku i listopadzie ubiegłego roku. Organizatorzy - uczennice klasy pierwszej wraz z wychowawczynią p. B. Marek - Pacześ stworzyli tak niepowtarzalną, przyjazną atmosferę spotkania, że żal było rozstawać się z nimi. Dziękujemy i do zobaczenia !


24.03.2017r. (piątek)


Zespół Szkół nr 1 Specjalnych z okazji "Powitania Wiosny" zaprosił dzieci z mikołowskich przedszkoli do wzięcia udziału w przedstawieniu pt. "Pieskie życie". W dniu 24 marca spotkaliśmy się w Mikołowskim Domu Kultury.  Przedszkolaki zaangażowały się także w przygotowanie prac plastycznych na temat "Ja i mój niepełnosprawny przyjaciel". Konkurs trwał już od 20 lutego i do 20 marca wpłynęło ponad 80 pięknych prac. Po przedstawieniu bajki muzycznej była więc okazja do podsumowania konkursu i rozdania dyplomów oraz nagród 10 dzieciom, których prace zwyciężyły. W kategorii 4- latków: I msc - Paulina Śmietana (P 12), II msc - Miłosz Gola (P 2), III miejsce - Jagoda Bromboszcz (P12), w kategorii 5-latków - I msc - Klara Łajczak (P 12 ), II msc - Martyna Kraj (P 3), III msc – Michalina Małysz (P 2) oraz w kategorii 6,7 – latków: I msc – Oliwia Wróbel – (P 3), II msc - Natalia Murzyn (P 13), III msc równorzędne: Małgorzata Grzyb (P 3) oraz Wiktoria Hawełka (P 6)

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, który przysłały prace na konkurs. Zapraszamy do oglądania wystawy prac, która znajduje się w siedzibie szkoły.



 

23.03.2017r. (czwartek)

 

Pojechaliśmy do Jastrzębia Zdroju na XIII Festiwal Poezji Dziecięcej „Wesołe Strofy”. Tytuł tegorocznego festiwalu to: „Podwodny świat”. Wykorzystując znane nam układy taneczne przedstawiliśmy inscenizację wiersza M. Jankowiaka pt. „Ryba”.  Podziwialiśmy jeszcze 7 innych występów oraz wspaniały pokaz akrobatyczno – cyrkowy tresury psa WIWA. Był dobry poczęstunek i konkursy z nagrodami. Jak zawsze było bardzo miło.


....więcej o Festiwalu: http://www.zssnr10tischner.pl/97/wesole-strofy-2017-

 

21.03.2017r. (wtorek)


W pierwszy dzień wiosny cała szkoła udała się autobusem miejskim do Gliwic, aby tam w Klubie Studenckim „Mrowisko” obejrzeć przedstawienie Teatru Wit-Wit „Przygody Pipi”. Przedstawienie zachwyciło wszystkich widzów małych i dużych. Mieliśmy również okazję przywitać się z aktorami: p. Ewą i p. Stasiem. W ciepłych promieniach wiosennego słońca wróciliśmy do szkoły.

 

16.03.2017r.  (czwartek)


Uczennice gimnazjum zamieszkałe w Orzeszu zwiedziły Urząd Miasta Orzesze. Przewodnikiem po tej ważnej dla każdego mieszkańca instytucji była p. Marzena Nowak, pracownik biura Rady Miasta. Uczennice Agnieszka i Kinga miały możliwość dowiedzieć się, z jakimi sprawami można udać się do UM. Szczególne zainteresowanie potencjalnych petentek wzbudziła okazała sala Urzędu Stanu Cywilnego. Na zakończenie   zwiedzania uczennice otrzymały pamiątkowe puzzle i folder o powiecie mikołowskim. Dziękujemy Pani Marzenie za ciekawe, a zarazem zrozumiałe przedstawienie zakresu kompetencji urzędu.


14.03.2017r. (wtorek)


Zostały wysłane prace na I Wojewódzki Konkurs Plastyczny pt. „ Postać dziecięca w konwencji japońskiego komiksu” zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu. Wzięły w nim udział uzdolnione plastycznie uczennica naszej szkoły: Wiktoria, Paulina, Agnieszka i Sandra. Życzymy sukcesów.


8-10.03.2017r. (środa, czwartek, piątek)


REKOLEKCJE SZKOLNE

W tym roku rekolekcje prowadzone były przez ks. Tomasza Koryciorza. W pierwszy dzień ksiądz w oparciu o swoją pracę misyjną w Zambii pokazując slajdy opowiadał nam jak tamtejsze dzieci potrafią być za wszystko wdzięczne Bogu. „Dziękuję” - to najważniejsze słowo dnia. W drugi dzień braliśmy udział w ewangelicznych scenkach dotyczących grzechu i Bożego przebaczenia. Najważniejszym słowem było słowo „przepraszam”. W ten dzień wspólnie odmówiliśmy różaniec. W ostatnim, trzecim dniu rekolekcji była msza święta i słowo „proszę”. Odprawiliśmy w ten dzień Drogę krzyżową.  Oby te trzy tak proste, a zarazem trudne słowa stały się naszą codziennością.


7.03.2017r. (wtorek)


W Zespole Szkół nr 2 w Mikołowie – Borowej Wsi trwa właśnie Tydzień Bliżej Osób Niepełnosprawnych pod hasłem : ”Niepełnosprawność rodzi dobro”. Nasza wieloletnia współpraca z Kołem Wolontariatu ‘Bogaci dobrem”, działającym w zaprzyjaźnionej  szkole, które jest organizatorem Tygodnia zaowocowała tym razem przyjęciem nas jako aktorów i tancerzy. Wszyscy uczniowie szkoły z zainteresowaniem obejrzeli naszą wersję bajki muzycznej „Pieskie życie”.

 

Dziękujemy za zaproszenie i gościnność szkoły.


22. 02.2017r. (środa)


Uczestniczyliśmy w imprezie integracyjnej w MDK w Mikołowie. Tematem przewodnim tegorocznych Tańców Narodów Świata były tańce ludowe. Oglądaliśmy występy uczniów szkół i uczestników różnych placówek. Poznaliśmy przez to zwyczaje, legendy i tańce z różnych regionów Polski. Nasi uczniowie przedstawili tańce i zabawy ludowe z Wielkopolski takie jak: „Maryneczka”, „Kłaniany”, „Miotlarz”, „Szewc” i „Praczki”. Uczniowie przedstawili też krótki tekst, który jest przykładem gwary wielkopolskiej: „W antrejce na ryczce stały pyry w tytce. Przyszła niuda, spucła pyry, a w wymborku myła giry”. Co to znaczy? Proszę zapytać naszych uczniówJ.


10.02.2017r. (piątek)

 

Dziś uczestniczyliśmy w kolejnym spotkaniu z muzykami z Filharmonii Śląskiej. Tematem były instrumenty perkusyjne. Na wielu z tych instrumentów gramy w szkole. Muzycy pokazali nam też te mniej znane, których dźwięki wykorzystywane są w muzyce filmowej. Dowiedzieliśmy się dlaczego w kościołach dzwonią dzwony i że cymbałki tak naprawdę nazywają się dzwonkami. Muzycy zagrali znany nam bardzo lubiany przez uczniów utwór Cohena z filmu Shrek  „Alleluja”. Wspólnie muzykowaliśmy do melodii z „Różowej pantery”. Spotkanie jak zawsze należało do bardzo udanych i dostarczyło nam wiele radości.


12.01. 2017 r. (czwartek)


Dziś obchodziliśmy urodziny Justyny i Sandry. Z tej okazji Rodzice uczennic zorganizowali uroczysty poczęstunek, a koleżanki przygotowały deser czekoladowo-owocowy. Na uroczystość przybyło siedemnastu gości ! Były życzenia i prezenty, a potem wspólne biesiadowanie. Sto lat życzymy miłym solenizantkom !


11.01.2017 r.( środa)


Uczennice szkoły podstawowej Wiktoria i Paulina oraz gimnazjum Krystyna i Agnieszka reprezentowały szkołę na I Regionalnym Konkursie Literackim zorganizowanym przez nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych w Knurowie we współpracy z biblioteką miejską. Na konkursie trzeba było wykazać się znajomością baśni, bajek i legend polskich. Po wykonaniu ośmiu trudnych zadań w kategorii uczniów szkół podstawowych II miejsce zajęły uczennice naszej szkoły Paulina i Wiktoria, a Agnieszka i Krystyna miejsce IV. Gratulujemy zwycięzcom !


10.01.2017r. (wtorek)


Odbyło się spotkanie kolędowe dla rodziców, opiekunów i przyjaciół naszej szkoły na którym przedstawiliśmy jasełka. Uczniowie po raz kolejny zachwycili wszystkich oglądających. Miłą niespodziankę swoją obecnością sprawiła nam Pani Iwona Smorz - Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego. Po występie był czas na kawę, pyszne ciasto, rozmowy i wspomnienia przy szkolnej kronice.


6.01.2017r. (piątek)


Gościliśmy w parafii p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łaziskach Dolnych. Przed mszą świętą przedstawiliśmy jasełka jako podziękowanie za dary, które parafianie zbierali dla naszych uczniów przez cały okres adwentu. Parafianie przyjęli nas bardzo serdecznie licznie przybywając na przedstawienie i wyrażając swój zachwyt gromkimi brawami.


20.12.2016r. (wtorek)


Nasze jasełka przedstawialiśmy w kaplicy Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych, na które przyszli uczestnicy WTZ oraz dzieci z pobliskiego Przedszkola nr 6 im Krasnala Hałabały. Wystąpiliśmy w trochę w zmienionym składzie, ale występ się udał i zachwycił oglądających, tak dzieci jak i dorosłych.


19.12.2016r.(poniedziałek)


Uczennice Justyna, Sandra, Krystyna, Kinga i Marika zostały zaproszone na warsztaty do Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki w Mikołowie – Borowej Wsi, gdzie p. Lucyna Cieplik nauczyła je, jak wykonać misterne gwiazdy z papieru do dekoracji pomieszczeń. Wypożyczono też nowe książki do czytania w czasie ferii świątecznych.


14.12.2016r. (środa)


Premierowy występ jasełek dla kierownictwa i mieszkańców DPS oraz zaproszonych na wigilię ośrodkową gości. Występ odbył się na Sali Bankietowej Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych. Jasełka w tym roku noszą tytuł „Oto dziś narodziła się miłość”. Nasi uczniowie otrzymali bardzo gromkie brawa, jasełka zachwyciły wszystkich obecnych na wigilii.


14.12.2016r. (środa)


"Piosenka jest dobra na wszystko..." pod tym hasłem odbyło się IV Spotkanie z Filharmonią. Tym razem miało ono miejsce w naszej szkole. Jak zawsze atmosfera była magiczna, a wspólne kolędowanie wprowadziło nas w świąteczny nastrój.


13.12.2016r. (wtorek)


Na zaproszenie p. Barbary Skurczak – nauczycielki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach gościliśmy w przyjaznych murach szkoły. Wszystkie szczegóły udokumentowano pięknymi zdjęciami i ciekawie przedstawiono na stronie szkoły, którą pierwszy raz mieliśmy okazję odwiedzić.

http://www.zsp.ornontowice.pl/?sekcja=aktualnosc&aktID=1414

Dziękujemy serdecznie za zaproszenie, miłe przyjęcie, wsparcie nauczycieli oraz cierpliwą pomoc sympatycznych uczniów.


9.12.2016r. (piątek)


Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego pt. „Kartka świąteczna”.  Wśród 20 kartek wybrano te najładniejsze, które zostaną wysłane z życzeniami świątecznymi do przyjaciół naszej szkoły. I miejsce otrzymała Agnieszka B., II miejsce Sandra Dz. i Geniu S., III miejsce Marika Cz. Wyróżnienia otrzymali: Kinga G., Basia H. i Basia Rz. Kartki zrobione przez Mateusza, Krysię i Ewelinę również zostaną wysłane na święta. Dziękujemy za tak liczny udział w konkursie.


6.12.2016r. (wtorek)


"A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna..." W oczekiwaniu na spotkanie z Mikołajem, wspólnie bawiliśmy się w szkole, rozwiązując zagadki i śpiewając piosenki. Następnie wybraliśmy się do Gliwic, na spektakl "Bałwany chcą odmiany", w wykonaniu naszych przyjaciół z Teatru Wit Wit . Po super przedstawieniu wszystkie grzeczne dzieci otrzymały jak co roku prezenty od Mikołaja!!!


2.12.2016r.( piątek)


Gimnazjum A gościło uczennice Gimnazjum nr 1 z Zespołu Szkół im. Poległych na Pasternioku w Orzeszu: Marcelinę, Claudię, Roksanę i Sandrę oraz ich wychowawcę p. mgr Beatę Marek – Pacześ. Pani Beata, z wykształcenia m.in. artysta plastyk, przeprowadziła integracyjne zajęcia plastyczne dla gimnazjalistów z klas A i B, na których wykonano świąteczne ozdoby z papieru. Spotkanie dało możliwość podtrzymania więzi zawartych podczas zajęć w bibliotece w Orzeszu w miesiącach październiku i listopadzie. Mamy nadzieję na kolejne wspólne warsztaty – wstępnie nauczyciele umówili się na warsztaty ceramiczne przed świętami wielkanocnymi.


28.11.2016r.( poniedziałek)


Uczennice gimnazjum A Justyna, Agnieszka, Sandra, Marika, Kinga i Krystyna wzięły udział w warsztatach w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki w Mikołowie – Borowej Wsi. Pracownik biblioteki p. Lucyna Cieplik przygotowała zajęcia o kopalni i pracy górnika, wzbogacone dużą ilością rekwizytów, w tym narzędzi pracy górnika i elementami górniczego stroju. Na zakończenie lekcji uczennice wykonały prace plastyczne węglem drzewnym. Była też okazja wypożyczyć książki do czytania w domu, w tym zbiór „Legendy z polskiej ziemi”, potrzebny do przygotowania uczennic na I Regionalny Konkurs Literacki w Knurowie.


25.11.2016r. (piątek)


Uczennice gimnazjum "A" wzięły udział w klasowej wycieczce przedmiotowej do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Wycieczka podsumowywała cykl tematów poświęcony owocom tropikalnym. Zwiedziły z p. Ewą, przewodnikiem palmiarni, pawilon roślin użytkowych, gdzie zobaczyły jak rosną bananowce, drzewka cytrusowe, krzewy granatów, drzewka kawy, kakao, wanilia, pieprz, awokado i wiele innych. Zwiedziły też pawilon tropiku i sukulentów. W pawilonie akwarystycznym podziwiały w olbrzymich akwariach, porównywalnych z tymi oglądanymi w afrykarium we Wrocławiu, faunę słodkowodną Amazonii, Tanganiki, rzek Azji i rzek polskich. Wycieczkę zakończono w kawiarni na terenie palmiarni, gdzie na gimnazjalistki czekała sałatka z owoców tropikalnych.

Wyjazd był możliwy dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży makulatury przez Rodzica p. Waldemara, któremu serdecznie dziękujemy.

 

23.11.2016r. (środa)


Dziś  odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr1 w Łaziskach Górnych. Przedstawili dla nas „Bajkę” Henryka Sienkiewicza. Była to opowieść o narodzinach królewny. Po pięknym występie gości, bawiliśmy się wspólnie przy dźwiękach super muzyki!!! Dziękujemy za wizytę!:)

Wspólnie z naszymi gośćmi z Łazisk wzięliśmy udział w III spotkaniu z Filharmonią. Tym razem poznawaliśmy nowe instrumenty: Viola da gamba, należąca do rodziny skrzypiec i flet piccolo. Mieliśmy okazje posłuchać ich brzmienia w utworach romantycznych. Nie zabrakło też wspólnego muzykowania.


21.11.2016r. (poniedziałek)


Rozstrzygnięcie konkursu religijnego – drugi etap pt. „Bądźcie miłosierni…” ks. Tomek wręczył nagrody: I miejsce otrzymała uczestniczka WTZ, II miejsce Eugeniusz Smolarczyk i dwie osoby z WTZ, III miejsce Krysia Szczęśniak. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodki batonik. Gratulujemy.

 

17.11.2016r. (czwartek)


Spotkanie z jesienią prowadzone przez p. Anię M. i p. Agatę S. było okazję do podsumowania tematów związanych z tą porą roku omawianych w klasach. W czasie spotkania uczniowie bawili się w zabawy muzyczno- ruchowe, chętnie odpowiadali na zagadki, tworzyli postacie z jesiennych liści i smakowali dary jesieni : owoce i warzywa. Było bardzo sympatycznie.


16.11.2016r. (środa)


W szkole gościła p. Justyna Mol, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Mikołowie - Borowej Wsi. Podsumowała ogrodnicze praktyki zawodowe, w których brały udział uczennice gimnazjum "A" w miesiącach wrześniu i październiku br. Podziękowała praktykantkom Agnieszce Borowskiej, Sandrze Dziedzic, Krystynie Szczęśniak, Kindze Grajek oraz Marice Czupryńskiej i ich opiekunkom p. Urszuli Zienc i p. Henryce Dudek za pracowitość i duże zaangażowanie, wręczyła pamiątkowe dyplomy.


15.11.2016r. (wtorek)


Zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej w Paniówkach na Dzień Integracji. Dojechaliśmy tam autobusem (pogoda nam dopisała). W szkole zostaliśmy serdecznie przyjęci. Dla uczniów przedstawiliśmy streszczenie bajki „Pieskie życie”, nasi uczniowie spisali się na medal. Wszystkim bardzo się podobało. Były tańce integracyjne, wspólnie z uczniami tworzyliśmy jesienne drzewa przyjaźni. Zostaliśmy ugoszczeni pysznymi pączkami. Dziękujemy za mile spędzony czas.


14.11.2016 r. (poniedziałek)


Uczennice  gimnazjum "A" Agnieszka, Krystyna, Kinga, Marika i Sandra, a  także Ewelina i Eugeniusz z gimnazjum "B" wystąpili na apelu z okazji Święta Niepodległości. Razem z naszymi uczniami występowały uczennice klas I c i b Gimnazjum nr 1 w Orzeszu Claudia, Marcelina, Amanda, Roksana i Wiktoria.  Odśpiewano Hymn Polski, wykonano kilka pieśni patriotycznych, m. in. "My, Pierwsza Brygada ...", "O  mój rozmarynie", "Rotę". Przepiękną "Pieśń obozową" solowo zaśpiewała utalentowana wokalnie Wiktoria Książek z G 1. Recytowano też wiersze patriotyczne, odegrano scenkę z wykorzystaniem rekwizytów. Wspólny występ integracyjny był możliwy dzięki zaangażowaniu młodzieży i wychowawców gimnazjum p. mgr Beaty Marek - Pacześ, mgr Bronisławy Wojtuszek i mgr Urszuli Zienc. Mamy nadzieję na dalszą współpracę !


10.11.2016r. (czwartek)


Na zaproszenie uczennic klasy pierwszej Gimnazjum nr 1 im. Poległych na Pasternioku w Orzeszu uczennice Gimnazjum nr 5 Agnieszka, Ewelina, Kinga i Sandra uczestniczyły w próbie przed występem na apelu z okazji Święta Niepodległości. Scenariusz apelu przygotowały wspólnie na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Orzeszu w dn. 22 października br. Nad przygotowaniami do apelu czuwali nauczyciele-wychowawcy uczennic p. mgr Beata Marek – Pacześ i p. mgr Urszula Zienc. Wspólny występ odbędzie się w poniedziałek 14 listopada w naszej szkole.


9.11.2016r. (środa)

 

Rozdanie nagród za plastyczny konkurs religijny w Roku Miłosierdzia dotyczący uczynków miłosierdzia co do duszy i do ciała. W kategorii młodszej I miejsce otrzymał Daniel, II miejsce Magda i Hubert, a III miejsce Samuel; w kategorii gimnazjalistów I miejsce otrzymała Sandra, II miejsce Agnieszka i Genio, a III miejsce Krysia. Zwycięzcom gratulujemy.


02.11.2016r. (środa)


Tego dnia odwiedził nas po raz pierwszy wieloletni przyjaciel szkoły, z odległego niemieckiego Wuppertala, leżącego w Nadrenii - Północnej-Westfalii, jego przyjaźń wielokrotnie wyrażała się bardzo konkretnie, poprzez paczki - niespodzianki. Cieszymy się, że mogliśmy gościć p. Herberta, pokazać szkołę oraz zaśpiewać i zatańczyć, nie zabrakło także czasu na pamiątkową fotografię do Kroniki szkolnej.

28.10. 2016 r. (piątek)


Wycieczka uczennic Gimnazjum A i Eweliny z Gimnazjum B do Wiejskiej Chaty w Bojkowie.

Uczennice wzięły udział w warsztatach „Dary Jesieni” podsumowujących wiedzę o letnich i jesiennych zbiorach plonów z pól, sadów i ogrodów warzywnych. Warsztaty prowadzone przez p. Renatę z Wiejskiej Chaty były kontynuacją warsztatów z Muzeum Chleba, w których uczestniczyły gimnazjalistki 16 września br. Utrwaliły nazwy i umiejętność rozpoznawania zbóż, oglądały narzędzia wykorzystywane do upraw, poznały sposoby przechowywania plonów, dowiedziały się, jak przygotować gospodarstwo i jego mieszkańców do nadejścia zimy. Nauczyły się w sposób prosty, a zarazem bardzo pomysłowy wykonywać figurki ludzi i zwierząt z jesiennych warzyw. Na zakończenie uczestnicy warsztatów zostali poczęstowani herbatą malinową i ziemniakami pieczonymi w ognisku. Dodatkową atrakcją była możliwość karmienia kóz, królików i kur. Pewnie tam wrócimy, może na wiosnę ? …


27.10. 2016 r. (czwartek)


Ostatni dzień praktyk ogrodniczych uczennic Gimnazjum A

W tym dniu ostatni raz w jesiennym sezonie uczennice Gimnazjum A Agnieszka, Sandra, Marika, Kinga i Krystyna uczestniczyły w praktykach ogrodniczych w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Mikołowie – Borowej Wsi. Tym razem miały za zadanie zasadzić w doniczkach cebulki tulipanów i hiacyntów, a potem zabezpieczyć pełne doniczki na grządkach w tunelu foliowym. Mamy nadzieję, że z posadzonych cebulek wyrosną i zakwitną w marcu piękne kwiaty !


21.10.2016r. (piątek)


Uczestniczyliśmy w VI Konkursie Pieśni i Piosenki Maryjnej pt.: „Jestem, Pamiętam, Czuwam” w Katowicach Zadolu przygotowanym przez Zespół Szkół Specjalnych nr 12  w Katowicach. Piosenkami „Matko Boża z Fatimy” i „Jezu ufam Tobie” wyśpiewaliśmy I miejsce i otrzymaliśmy gromkie brawa. Czekał na nas pyszny poczęstunek, a na zakończenie otrzymaliśmy wspaniałe nagrody i dyplomy.

W konkursie wzięli udział uczniowie: Basia, Sandra, Daniel i Mateusz przygotowani przez p. Agatę.


20.10.2016r. (środa)


„Klasycy wiedeńscy" byli bohaterami II spotkania z muzykami Filharmonii Śląskiej. Tym razem mieliśmy przyjemność poznać twórczość J. Haydna, W.A. Mozarta, Ludwika van Beethovena. Dziękujemy za mile spędzony czas:)


15.10.2016r. (sobota) Zwiedzamy bibliotekę.


Uczennice Kinga, Sandra i Agnieszka zwiedziły Miejską Bibliotekę w Orzeszu, czyli w miejscu swojego zamieszkania. Poznały pomieszczenia placówki, w tym wypożyczalnię, czytelnię z kącikiem zabaw, oglądały działy bogatego księgozbioru z nowościami wydawniczymi. Zwiedziły wystawę zdjęć industrialnych i oglądnęły wystawę poświęconą zmarłemu reżyserowi Andrzejowi Wajdzie. Zostały zaproszone przez pracowników biblioteki na kolejne „spotkanie z książką”.

 

14.10.2016r. (piątek)


Dzień Edukacji Narodowej czyli potocznie Dzień Nauczyciela.

W naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, na której uczniowie pięknie zaprezentowali wiersze piosenki i tańce. Pani Dyrektor wręczyła nagrody p. Beacie, p. Uli, p. Sebastianowi, p. Eli, p. Grażynie i p. Agnieszce. Warto w tym miejscu nadmienić, że dzień wcześniej p. Dyrektor Anita i p. Basia otrzymały nagrody Starosty Mikołowskiego na uroczystej akademii w Mikołowie.

Rada rodziców ufundowała dla wszystkich pyszne torty, więc po akademii usiedliśmy wspólnie do słodkiego poczęstunku.

Nauczycielom jeszcze raz życzymy takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić, pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce, cierpliwości i wytrwałości, aby służba dzieciom tym starszym i tym młodszym zrodziła wiele szlachetnych owoców.


11.10.2016r. (wtorek)


Już po raz kolejny w tym roku szkolnym odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną w Mikołowie. We wrześniu poznaliśmy panią Natalię, która przygotowała dla nas bardzo ciekawe zajęcia o perypetiach zwariowanej krówki. Bohaterka serii książeczek dla najmłodszych to szalenie zabawna i niezależna krowa. Dla Mu – bo tak się ona zwie - nie ma rzeczy niemożliwych. Wraz ze swym najlepszym przyjacielem panem Wroną, przeżywają historie związane z realizacją dziwacznych pomysłów Mu. Poznając je można nauczyć się walki ze swymi słabościami i ograniczeniami. Po prelekcji samodzielnie wykonaliśmy papierowe pacynki przedstawiające Mu. Na kolejnym spotkaniu, które odbyło się 11 października wspólnie świętowaliśmy 90-te urodziny naszego ulubionego bohatera książek  – Kubusia Puchatka. Tym razem pani Natalia zapoznała nas z nowymi przygodami zabawnego misia. Po wysłuchaniu opowieści pięknie pokolorowaliśmy torty urodzinowe dla Kubusia.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.


11.10.2016r. (wtorek )


Uczennice gimnazjum A wzięły udział w lekcji bibliotecznej w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie – Borowej Wsi. Pani Lucyna Cieplik przygotowała zajęcia pt. „Dary Jesieni”. Spotkanie rozpoczęła wierszem Zawadzkiej „Orszak Pani Jesieni”, wzbogacając poezję prezentacją wspaniałych okazów naturalnych: jesiennych warzyw, owoców, darów lasu, kolorowych liści. Potem uczestnicy lekcji odgadywali zagadki związane z jesienią, a na końcu wykonali pracę zbiorową – piękny, niezwykle kolorowy bukiet z jesiennych liści i zasuszonych kwiatów. Uczennice Agnieszka i Kinga fotografowały lekcję biblioteczną. Po warsztatach gimnazjalistki wypożyczyły książki do czytania w domu.


10.10.2016r. (poniedziałek)


„Pieskie życie” to historia bliźniaków, dalmatyńczyków szukających domu. Skąd my ich znamy? Dlaczego są nam aż tak bliscy? Jak to jest zobaczyć profesjonalnych aktorów w „naszych” rolach? Odpowiedzi na te pytania i niesamowitą radość przyniosła nam dzisiejsza wizyta w Gliwickim Mrowisku, gdzie przeżyliśmy po raz kolejny losy Centka i Kropki, królika Kicusia, kota Bonifacego, psa Burka, papugi Ary oraz Srebrnej Ryby. Uczniowie z wielką ekspresją uczestniczyli na widowni w znanych i zapamiętanych układach tanecznych. Kto jeszcze nie zna odpowiedzi i tych barwnych, sympatycznych postaci, w które niedawno wcielali się nasi uczniowie i nauczyciele może zajrzeć na https://youtu.be/pMHVuHW7OFw

Dziękujemy pani Ewie i Stanisławowi Witomskim za zaproszenie na dzisiejszy spektakl i możliwość obejrzenia oryginalnej wersji bajki muzycznej, która i tym razem miała szczęśliwe zakończenie.

 

10.10.2016r. (poniedziałek)


Uczestniczyliśmy wspólnie z innymi Placówkami w Powiatowym Rajdzie Osób Niepełnosprawnych zorganizowanym przez Zespół Szkół nr2 Specjalnych w Mikołowie. Zawitaliśmy do ruin zamku w Olsztynie pod Częstochową na szlaku Orlich Gniazd. Wędrowaliśmy dookoła szlakiem niebieskim piękną, jesienną i malowniczą drogą. Na szczęście nie padało. Uczniowie: Eugeniusz, Magda i Daniel wraz z p. Agatą wrócili bardzo zadowoleni.


06.10.2016r. (czwartek)


Ten dzień zapisze się w historii szkoły jako spełnienie jednego z marzeń uczniów i nie tylko …

15 000 000 litrów wody wokół, nawet nad naszymi głowami, 19 olbrzymich akwariów, spojrzenie w oczy rekina, podziw dla majestatu płaszczek, zgrabnie i tanecznie poruszające się w wodzie hipopotamy nilowe: Zumba, Samba i Rumba, karmienie pingwinów, zabawy z manatami i tysiące pięknych ryb to wszystko czekało na nas we wrocławskim AFRYKARIUM. Jest tu unikatowy na skalę światową kompleks w którym mogliśmy poznać ekosystemy Afryki. Poczuliśmy się przez kilka wspaniałych godzin jak mieszkańcy „Czarnego Kontynentu”. Nie jest to jedyna, choć naprawdę fascynująca atrakcja stolicy Dolnego Śląska. Chętnie skorzystaliśmy z okazji, aby zobaczyć także wnętrze kompleksu Hali Stulecia – jedynego budynku Wrocławia wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, byliśmy bardzo aktywni w Centrum Poznawczym Hali Stulecia, korzystając z dotykowych ekranów i map oraz interaktywnych gier. Przeszliśmy pod cudną, bujnie porośniętą Pergolą z 750 kolumnami, wysłuchaliśmy muzyki pobudzającej Wrocławską Fontannę Multimedialną do tańca. Na koniec spotkaliśmy się na Rynku szukając między innymi Kamienicy pod Złotym Słońcem oraz czekających na nas przez cały dzień trochę przemoczonych wrocławskich Krasnali. Pozdrawiamy także i te, których nie udało się nam odnaleźć i dziękujemy za gościnność w Waszym pięknym mieście!

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym udało nam się spełnić marzenia o wyjeździe do Wrocławia, dziękujemy Rodzicom za obecność, pomoc i piękne wspólne przeżycia.


30.09.2016r. (piątek)


„Uczniowie naszej klasy wzięli udział w XVII Powiatowej Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych pod patronatem Starosty Mikołowskiego. W tym roku hasłem spartakiady był Dziki Zachód. Impreza, jak co roku, odbywała się w Hali Sportowej MOSiR w Mikołowie. Celem spartakiady było uświadomienie społeczeństwu, że ludzie o obniżonej sprawności intelektualnej posiadają także predyspozycje do uczestnictwa w sporcie. Nasi uczniowie brali udział w takich konkurencjach jak:

 

- „Przejazd dyliżansem pocztowym” (tutaj mogliśmy pochwalić się umiejętnością jazdy na rowerze trójkołowym,€“ co wcale nie było takie proste!!),

 

- „W indiańskiej wiosce” - uczestnicy musieli bardzo dobrze współpracować w parach żeby założyć ogromne indiańskie spodnie,

 

- „Zawody kowbojskie o gwiazdę Szeryfa” -€“ rzucanie kowbojskim kapeluszem na głowę kowboja wymagało niezwykłej zręczności,

 

- „Budowa kolei transkontynentalnej” -€“ była to konkurencja pod patronatem Stowarzyszenia „Bezpieczny Powiat Mikołowski”.

 

Pozostali uczniowie wspierali zawodników poprzez kulturalne, ale baaaardzo głośne kibicowanie. Pod koniec spartakiady mieli również możliwość wzięcia udziału w konkurencjach dla kibiców: „Gorączka złota” oraz „Schwytanie byka na lasso”. Wszyscy dobrze się bawili, zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale, a szkoła wzbogaciła się o nowy sprzęt do zajęć sportowych. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i mile spędzony czas!!!”


21.09.2016r. (środa)

 

Rozpoczynamy kolejny comiesięczny cykl spotkań z muzyką w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej z Katowic. Dziś tematem spotkania były „Dźwięki i nastroje” zaprezentowane w utworach nostalgicznych, spokojnych a także radosnych i wesołych.  Towarzyszyły nam skrzypce, trąbka i pianino. Usłyszeliśmy m.in. utwory: „Jesień” Vivaldiego, „Romeo i Julia” , muzykę marszową w czasie której uczniowie tańczyli.


16.09.2016r. (piątek) Muzeum Chleba w Radzionkowie.


Uczennice gimnazjum A miały okazję zwiedzić Muzeum Chleba w Radzionkowie – Rojcy. Wycieczka przedmiotowa była podsumowaniem tematów „Żniwa” i „Od ziarenka do bochenka”. Uczennice wzięły udział w prelekcji o szacunku do chleba, oglądały film dydaktyczny „Chleb”, podziwiały liczne zabytkowe eksponaty związane z piekarnictwem, cukiernictwem, ale także poznały historię szkolnictwa na Śląsku. Siedziały w ławkach z poprzedniej epoki, próbowały pisać rysikami na kamiennych tabliczkach, przeglądały dawne elementarze, oglądały prototypy dzisiejszych komputerów. Na zakończenie wycieczki z przygotowanego ciasta formowały plecionki, które po upieczeniu zostały z apetytem zjedzone. Na pamiątkę pozostały nam liczne zdjęcia z muzeum, foldery, widokówki oraz gra planszowa „Od ziarenka do bochenka”. Koszty wyjazdu pokryto z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży makulatury.


4.09.2016r. (niedziela)


Nasza szkoła brała udział w XVI Dniach Otwartych Drzwi Twórczości Osób Niepełnosprawnych na terenie Ośrodka w Borowej Wsi. Przedstawiliśmy bajkę muzyczną pt. „Pieskie życie”.

Wszyscy uczniowie i nauczyciele, mimo  pięknej niedzielnej pogody, dopisali i rewelacyjnie zaprezentowali się na scenie, otrzymując gromkie brawa.  Po występie otrzymaliśmy upominek i słodki poczęstunek. Dziękujemy rodzicom za dowiezienie uczniów na festyn, a organizatorom za zaproszenie.


01.09.2016r (czwartek)


INAUGURACJA NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

 

I już po wakacjach…. Pani dyrektor powitała wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców przybyłych na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Przedstawiła nowego ucznia  - Szymona. Uczniowie wraz z rodzicami udali się do swoich klas. W poniedziałek 5.09.2016r. miała miejsce msza święta  z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, którą odprawił ks. Tomek. Po mszy św. poświęcił uczniom nowe tornistry i przybory szkolne.


_______________________________________________________________________________


ROK SZKOLNY 2015/2016


24.06.2016r. (piątek)


Uroczyste zakończenie roku szkolnego rozpoczęliśmy od mszy św. dziękczynnej,  po której zgromadziliśmy się na Sali bankietowej Ośrodka. Pani dyrektor podziękowała wszystkim za cały rok wydajnej pracy. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe, a ci wyróżnieni w konkursach szkolnych również dodatkowe nagrody rzeczowe, które wręczyła pani dyrektor i nauczyciele. Pożegnaliśmy też Sylwię i Piotra, którzy skończyli już naukę w naszej szkole. Były łzy, gdyż mało który uczeń naszej szkoły lubi czas wakacji. Do zobaczenia za 2 miesiące.


21.06.2016r. (wtorek)


Uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w Integracyjnym Przeglądzie Teatrzyków Szkolnych. Wystąpiliśmy na scenie przy zamku w Chudowie i przedstawiliśmy „Kosmiczną Przygodę”. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy pozostałe przedstawienia. W przerwie zjedliśmy kiełbaskę z grilla. Było bardzo miło i sympatycznie, pogoda również dopisała.


20.06.2016r. (poniedziałek)


„Dzieci – dzieciom” to spotkanie integracyjne, na które pojechaliśmy do  Zespołu Szkół w Bujakowie. Mieliśmy okazje oglądać występy utalentowanych uczniów z innych szkół i sami przedstawiliśmy bajkę „Pieskie życie”. Zostaliśmy poczęstowani pysznym kołaczem i obdarowani prezentami. Najważniejszym jednak punktem była wspólna dyskoteka, na której wszyscy doskonale się bawili.


17.06.2016r. (piątek)


Ostatni raz w tym roku szkolnym spotkaliśmy się z muzykami Filharmonii. Pani Jola jak zwykle pięknie opowiadała nam o muzyce. Przy akompaniamencie pianina mogliśmy usłyszeć melodie grane na flecie i wiolonczeli. Flet potrafił naśladować rybki, ptaki i owady np. w utworze „Lot trzmiela”. Wiolonczela naśladowała łabędzia i słowika. W wykonaniu wiolonczeli usłyszeliśmy również walc kwiatów z „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Jak zwykle mogliśmy pograć na instrumentach perkusyjnych, a Madzia i Kinga próbowały grać na wiolonczeli.


15.06. 2016r. (środa)


Jubileusz 10 – lecia Zespołu Szkół nr 1 Specjalnych


W tym dniu spotkaliśmy się na uroczystej gali jubileuszowej naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenia i byli z nami obecni. Cieszyliśmy się obecnością p. wicestarosty Marka Szafrańca, burmistrza miasta Mikołów p. Stanisława Piechuli, burmistrza miasta Orzesze p. Mirosława Blaski, wiceburmistrza miasta Łaziska Górne p. Jana Ratka oraz p. naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Krystyny Morawiec. Nie zabrakło także naszych przyjaciół z Borowej Wsi – p. sołtysa Kazimierza Pruszydło, p. Soni i Andrzeja Sukiennik z lodziarni „SONIA” oraz p. Marii Drobik z Restauracji VALDI plus.Bardzo dużą radość sprawili nam licznie przybyli absolwenci szkoły oraz rodzice i opiekunowie naszych uczniów. Nie zabrakło także bardzo licznej grupy dyrektorów placówek oświatowych prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Mikołowie oraz przez gminę Mikołów i Łaziska Górne. Jubileusz był okazją do zorganizowania konkursu plastycznego w którym nagrody i wyróżnienie zdobyły dzieci i młodzież przygotowując najpiękniejszą Kartę urodzinową dla szkoły z okazji 10 – lecia. Nagrody i dyplomy wręczył p. wicestarosta M. Szafraniec. Prace można było oglądać wystawie w holu MDK.

Artystyczną część jubileuszu rozpoczęły dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 12 z Mikołowa pięknie recytując wiersz o naszej szkole przygotowany przez nauczycielki – przedszkolanki. Dziękujemy za wszystkie dobre słowa o nas ! Po tańcach przedszkolaków wystąpiła grupa młodzieży z koła wolontariatu - Bogaci Dobrem z Zespołu Szkół nr 2 w Borowej Wsi, przedstawiając inscenizację z recytacją wierszy ks. Jana Twardowskiego – dziękujemy za przygotowanie i wspomnienie o naszym wspaniałym patronie. Na zakończenie części artystycznej wystąpili uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w bajce muzycznej pt. Pieskie życie. Dziękujemy za przygotowanie nas do występu profesjonalistom z Teatru Wit – Wit z Gliwic – p. Ewie i Stanisławowi Witomskim.


Po występach naszymi licznymi gośćmi – dziećmi i młodzieżą z zaprzyjaźnionych placówek oświatowych oraz absolwentami i oczywiście uczniami naszej szkoły zajął się DJ Janus, porywając wszystkich w wir zabaw tanecznych na parkiecie gościnnego jak zwykle Miejskiego Domu Kultury. Nie zabrakło urodzinowego poczęstunku. W czasie uroczystości można było także razem wspominać wydarzenia z historii szkoły, których ślad pozostaje na długo w szkolnych kronikach. Jej liczne tomy cieszyły się wielkim zainteresowaniem gości.


Zostaliśmy obdarowani pięknymi prezentami, listami gratulacyjnymi oraz życzeniami, które bardzo chcielibyśmy, aby się spełniały każdego dnia! Dziękujemy jeszcze raz wszystkim za tak liczne przybycie, za okazanie uznania dla pracy szkoły, za wiele miłych słów i czas spędzony z nami 15 czerwca 2016r.


13.06.2016r (poniedziałek)


Rozpoczęliśmy świętowanie jubileuszu 10-lecia powstania szkoły od mszy świętej, którą w dniu dzisiejszym odprawił w naszej intencji ks. Tomek.


8.06.2016r. (środa)


Zostaliśmy zaproszeni do Zespołu Szkół nr 2 Specjalnych w Mikołowie na lekcję biblioteczną dotyczącą wierszy Jana Brzechwy. Dwie panie Anie, które prowadziły zajęcia oraz uczniowie szkoły przybliżyli nam postać i twórczość pisarza. My mogliśmy również wziąć udział czytając wiersze i odgadując zagadki o zwierzętach. Było bardzo miło i sympatycznie.


6.06.2016r. (poniedziałek)


Pojechaliśmy dziś autobusem miejskim nr 41 do Klubu Studenckiego „Mrowisko” do Gliwic na przedstawienie Teatru „Wit-Wit” pt. „Kopciuszek”. Przedstawienie było przepiękne, barwne i muzyczne. Wszystkim uczniom bardzo się podobało. Po przedstawieniu aktorzy p. Ewa i p. Stasiu zaprosili nas na scenę, gdzie mogliśmy spotkać się z aktorami, którzy grali w bajce. Zobaczyliśmy też jak opada i podnosi się kurtyna oraz mogliśmy przećwiczyć ukłon sceniczny. Było naprawdę interesująco.


31.05.2016r. (wtorek)


W ramach programu grantowego Teatr-Muzyka-Taniec odbyły się czwarte i ostatnie warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów Teatru „Wit-Wit” z Gliwic. Pani Ewa i pan Stasiu oglądali naszą próbę generalną z wielkim zaskoczeniem, udzielając nam konstruktywnych rad związanych z występami na scenie. Uczniowie zaprezentowali się w strojach i z wielkim zaangażowaniem wcielali się w grane przez siebie role. Przed nami już tylko próba na scenie w MDK w Mikołowie, a po niej występ i premiera bajki muzycznej „Pieskie Życie” podczas Jubileuszu 10-lecia powstania naszej Szkoły.


 

24.05.2016r. (wtorek)


W ramach programu grantowego Teatr-Muzyka-Taniec odbyło się ostatnie spotkanie z panią Anią Pocztańską – instruktorem ZUMBY. Poprzez proste kroki taneczne, świetne kombinacje ruchów i motywującą muzykę pani Ania stworzyła atmosferę świetnej imprezy i totalnie porwała nas do zabawy. W krótkim czasie mogliśmy nie tylko zdrowo spędzić czas, ale także nauczyć się nowych układów tanecznych, tańców różnych kultur, jak również budować świadomość zdrowego stylu życia i fitness. Było Super.


20.05.2016r. (piątek)


Byliśmy uczestnikami I Integracyjnego Przeglądu Talentów zorganizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych w Knurowie w ramach Knurowskich Dni Integracji. Nasi uczniowie na scenie w kinie „Kultura” zaprezentowali się w wykonaniu piosenki: Basia Habdas – Jak siebie samego i Sandra Dziedzic – Pobiegnij za mną; w recytacji wiersza „Okulary” Mateusz Kluska; taniec Zumba „Habibi” uczniowie naszej szkoły: Adrian, Kamil, Kinga, Ewelina, Marika, Paulina, Wiktoria, Daniel, Sandra. Prace plastyczne namalowane przez Agnieszkę Borowską, Wiktorię i Paulinę Magierę oraz Daniela Grodzkiego prezentowane były w holu kina. Sandra po swoim występie została poproszona o udzielenie wywiadu do prasy lokalnej. Impreza była bardzo sympatyczna i miło spędziliśmy tam czas. Liczymy na kolejne zaproszenie.


17.05.2016 (wtorek)


W ramach programu grantowego Teatr–Muzyka-Taniec odbyło się trzecie spotkanie warsztatowe z aktorami Teatru Wit-Wit. Ćwiczyliśmy sceny do przedstawienia „Pieskie życie”, aktorzy uczyli nas ruchu scenicznego i szlifowali nasze zmagania aktorskie. Najlepiej wychodziły nam układy taneczne.

 

16.05.2016r. (poniedziałek)


„Uczestnicy projektu „Teatr, Muzyka , Taniec” wraz z opiekunami pojechali dziś do Filharmonii Śląskiej i uczestniczyli już po raz II  w muzykoterapii przeznaczonej dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pt. "Dźwiękowy domek emocji". Istotą tych zajęć było nawiązanie muzycznej więzi z dzieckiem i towarzyszenie mu w całej terapii poprzez wsparcie i stosowanie odpowiednich technik muzykoterapeutycznych. Zajęcia prowadziła fantastyczna pani Sara, która swoim śpiewem, grą i osobowością wszystkich nas porwała do wspólnej zabawy. Sedecznie dziękujemy za tak cudowne spotkanie z muzyką!!”


12.05.2016r. (czwartek)


Przedstawiciele szkoły uczestniczyli w uroczystej mszy św. w Bazylice św. Wojciecha z okazji obchodzonego z inicjatywy Polskiego  Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – DNIA GODNOŚCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ. Przeszliśmy w kolorowym pochodzie na mikołowski Rynek, aby uczestniczyć w bogatym programie Dnia Godności. Nasi uczniowie mieli możliwość zaprezentowania przedstawienia pt. "Kosmiczna przygoda" na podstawie wiersza Wandy Chotomskiej: Dzieci Pana Astronoma.

 

Dziękujemy Ośrodkowi Rehabilitacyjno – Eukacyjno – Wychowawczemu w Wyrach za zaproszenie.

 

05-06.05.2016r. (czwartek, piątek)

 

W tych dniach byliśmy na wycieczce szkolnej w pięknej, spokojnej miejscowości - Międzybrodziu Żywieckim. Odpoczywaliśmy w ośrodku rekreacyjno – wypoczynkowym „Relaks” w 7 domach. W czasie wycieczki poznaliśmy piękno górskiego krajobrazu Beskidu Małego, z Górą Żar położoną na wprost ośrodka (761 m n.p.m.) Mieliśmy możliwość wyjazdu kolejką terenową na najbardziej popularny szczyt w okolicy. Ze szczytu podziwialiśmy piękną panoramę Beskidów, ćwiczyliśmy wraz z paralotniarzami cierpliwość w oczekiwaniu na podmuchy wiatru, mieliśmy także możliwość obserwowania zjazdu rowerzysty po zboczu góry – na 1 kole, był to popis akrobatyczny! Wieczór spędziliśmy na zabawach animacyjnych i grach w sali konferencyjnej i na świetlicy, pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy grillem. Słoneczny piątek pozwolił nam na korzystanie ze spacerów po okolicy, zwiedzenie trasy wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego, pełne radości zabawy na placach zabaw i boiskach na terenie ośrodka. Dla chętnych był wyjazd na krytą pływalnię do Kęt oraz na rowerki wodne. Bardzo aktywnie spędziliśmy czas na świeżym powietrzu.Wielokrotnie mieliśmy możliwość obserwowania startu samolotu ciągnącego na linie szybowce, ponieważ na zboczu Góry Żar znajduje się lotnisko i Górska Szkoła Szybowcowa. Wycieczka naszych uczniów była możliwa dzięki środkom finansowym otrzymanym od Starostwa Powiatowego w Mikołowie oraz dzięki środkom zebranym z 1% należnego podatku za rok 2014, na nasze subkonto istniejące w Fundacji Pracowniczej Pro-Eko. W opiece nad uczniami wsparli nas także Rodzice, którym bardzo serdecznie dziękujemy!

Wycieczka przeszła już do historii, dokumentacja fotograficzna jest dostępna na naszym szkolnym Fb, a mile spędzony wspólnie czas pozostanie na długo w pamięci!

 

29.04.2016r. (piątek)


Wielkie wydarzenie dla naszych uczniów. Dziś odbył się XII Szkolny Konkurs Piosenki. Wielkimi zwycięzcami w tym roku SĄ: Marika Czupryńska, za wykonanie piosenki Stary Abraham oraz Basia Habdas, za utwór Jesienna piosenka, w kategorii piosenki dziecięce. W kategorii piosenki różne zwycięstwo przypadło w udziale Hubertowi Kupnemu. Natomiast za porywające wykonanie piosenki młodzieżowej laur przypadł Danielowi Grodzkiemu. Wszystkim nagrodzonym i pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Do zobaczenia za rok!


15.04.2016r. (piątek)


Dziś odbyły się drugie warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów teatru Wit-Wit w ramach projektu grantowego „Teatr-Muzyka-Taniec”. Ćwiczyliśmy role i układy taneczne do przedstawienia „Pieskie życie”. Wszyscy bardzo dobrze wczuwali się w swoje role pod okiem aktorów: p. Ewy i p. Stasia. Czekają nas jeszcze 2 spotkania warsztatowe i będziemy występować na scenie podczas X-lecia powstania naszej Szkoły.

 

13.04.2016r. (środa)


 

Uczestniczyliśmy w spotkaniu z uczniami ZS nr 5 w Tychach. Przyjęli nas na Warsztatach Szkolnych, gdzie mieliśmy okazję odwiedzić salon kosmetyczny, fryzjerski, pracownię malarską, murarską oraz rękodzieła artystycznego. Było super!!! Dziękujemy za okazaną gościnę i zapraszamy do nas.


8.04.2016r. (piątek)


Komisja konkursowa VII Powiatowego Konkursu Fotografii Ekologicznej w składzie: p. red. Bogusław Jastrzębski, przewodniczący komisji p. Dariusz Zakrzewski, dyr. Zespołu Szkół nr 1 w Mikołowie p. Anita Kuśmierska i organizator konkursu Urszula Zienc przyznała:

I miejsce Radosławowi Wolnikowi z Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Mikołowie za fotografie "Rysunek na lodzie" i "Spójrz w górę", II miejsce Magdalenie Zaczek z G 3 im. Jana Pawła II w Mikołowie za fotografię "Wierzbowa Panna", III miejsce Agnieszce Borowskiej z Gimnazjum nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Mikołowie za zdjęcie "Złocista" i cztery równorzędne wyróżnienia: Julii Olesiak z G 3 im. Jana Pawła II w Mikołowie za "Wiosenne ogrodowe uszatki", Annie Pacześ z G1 w Zespole Szkół im. Poległych na Pasternioku w Orzeszu za fotografię "Nieśmiałość", Paulinie Falkowskiej z G 2 im. Stanisława Ligonia w Orzeszu za zdjęcie "W kłosach", Emilii Koziołek z G 3 im. Jana Pawła II w Mikołowie za zdjęcie "Brzozowy zagajnik".

W piątek 29 kwietnia odbyło się podsumowanie VII Powiatowego Konkursu Fotografii Ekologicznej. Przedstawiciel fundatora nagród Starostwa Powiatowego w Mikołowie p. Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu mgr Krystyna Morawiec oraz przewodniczący komisji konkursowej p. Dariusz Zakrzewski wręczyli laureatom konkursu nagrody i pamiątkowe dyplomy.


05.04.2016r. (wtorek)


Dziś cała nasza szkoła odwiedziła Komendę Straży Pożarnej w Mikołowie. Mogliśmy zobaczyć wozy strażackie, gaszenie pożaru i porozmawiać ze strażakami. Bardzo nam się podobało. Chętnie znów się spotkamy ze STRAŻAKAMI.


4.04.2016r. (poniedziałek)


Pojechaliśmy do Filharmonii Śląskiej do Katowic, by w ramach programu grantowego Teatr-Muzyka-Taniec uczestniczyć w zajęciach pt. „Dźwiękowy Domek Muzyczny”. Pani Sara znakomicie wprowadziła dzieci w świat muzyki i instrumentów, na których dzieci grały i tworzyły melodie. Było koncertowo.

 

23.03.2016r. (środa)

 

W dniu dzisiejszym klasa SP „B” jako zespół teatralny „Borowe Skrzaty” występowała na XII Integracyjnym Festiwalu Poezji Dziecięcej „Wesołe Strofy”, który w tym roku odbył się pod hasłem „Kosmiczne Przygody”. Zaprezentowaliśmy fragmenty wiersza W. Chotomskiej „Dzieci Pana Astronoma”, naszym występom towarzyszyła również muzyka, śpiew i taniec. Po występach czekał na nas dobry poczęstunek. Otrzymaliśmy dyplom oraz fajne nagrody.

http://www.zssnr10tischner.pl/galeria.php?id=294

 

21.03.2016r. (poniedziałek)


W ramach programu grantowego Teatr-Muzyka-Taniec, wybraliśmy się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl pt.,, Kop - Ciuszek". Była to bardzo oryginalna wersja znanej bajki o Kopciuszku:). Po przedstawieniu zwiedziliśmy scenę, a nawet zajrzeliśmy za kulisy :) Było super!!!


17.03.2016r.  (czwartek)


Dziś odbyło się siódme spotkanie z muzykami Filharmonii Śląskiej. Mieliśmy okazje posłuchać operowych głosów. Artyści zaprezentowali nam śpiewane wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy do muzyki W. Lutosławskiego. Słuchaliśmy arii z opery „Czarodziejski flet” oraz kanonów, które też wspólnie z artystami śpiewaliśmy. Na zakończenie panie wspaniale wyśpiewały - miaucząc - rozmowę dwóch kotów.


15. 03.2016r. (wtorek)


W ramach programu grantowego Teatr-Muzyka-Taniec w naszej szkole odbyły się pierwsze warsztaty teatralne (aktorsko – wokalno –taneczne) prowadzone przez aktorów Teatru Wit – Wit z Gliwic p. Ewę i p. Stasia. Uczniowie zostali wprowadzeni w tajniki aktorstwa, uczestniczyli w gimnastyce języka, uczyli się naśladować stany emocjonalne. Aktorzy opowiedzieli nam historię o dwóch dalmatyńczykach pt. „Pieskie życie”, do przedstawienia której będziemy przygotowywani z okazji X-lecia istnienia naszej szkoły. Nauczyliśmy się jednej piosenki i tańca finałowego oraz wstępnie zostały przydzielone nam role. Teraz przed nami jeszcze trzy spotkania warsztatowe i wiele pracy.


 

14.03.2016r. (poniedziałek)


Wyjazd do Klubu Studenckiego „Mrowisko” w Gliwicach na przedstawienie Teatru muzycznego „Wit-Wit” bajki pt. „Kot w butach”. Uczniowie jechali autobusem linii 41. Przestawienie wszystkim się podobało tym bardziej, że mimo mroźnego poranka świeciło piękne wiosenne słońce.


Rekolekcje wielkopostne 9 -11. 03. 2016r.


Tegoroczne rekolekcje prowadziły siostry z zakonu „Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty” z Katowic. Tematem przewodnim było Miłosierdzie Boże. W I dzień siostry przybliżyły nam obraz Miłosiernego Ojca w przedstawieniu-przypowieści o marnotrawnym synu o imieniu Wojtek. Wspólnie odmówiliśmy litanię do miłosiernego Ojca.  W II dzień oglądnęliśmy przedstawienie o Filipie, który z pomocą Anioła Stróża odmienił swoje postępowanie. Następnie wspólnie rozwiązywaliśmy krzyżówkę z hasłem „Miłosierny Ojciec” oraz uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej. W  III dzień była spowiedź i msza święta na zakończenie rekolekcji. W czasie rekolekcji siostry nauczyły nas wielu piosenek i stale powtarzały: Bóg cię kocha. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.


29.02.2016r. (poniedziałek)


Pierwszy dzień po feriach zimowych rozpoczął się muzycznie, gdyż odbyło się szóste spotkanie z Filharmonią. Dziś pani Jola wprowadziła nas w muzyczną epokę Baroku. Poznaliśmy historię i brzmienie instrumentów takich jak: skrzypce i obój. Wśród zaprezentowanych utworów Haendla, Vivaldiego i Bacha usłyszeliśmy tańce menuet, tamburyn i gigue (żig), do których chętnie graliśmy i tańczyliśmy.


9.02.2016r. (wtorek)


Dzisiaj pojechaliśmy do Szkoły Podstawowej nr1  im. Ks. Prałata K. Szwedy w Łaziskach Górnych na nasz I wspólny Bal Integracyjny. Mieliśmy tam okazję jeszcze raz przedstawić nasze dwie muzyczne inscenizacje z „Tańców Narodów Świata” oraz nauczyć uczniów klas:  IIc, IId, IIe i IIIc układu tanecznego do remixu z fimu „Grease”. Zostaliśmy również zaproszeni do obejrzenia „Zimowego przedstawienia” przygotowanego przez klasę Id pod kierunkiem p. Barbary Wróbel, a uczennice klasy IVc, pod opieką p. Bożeny Otremby, ubrane w piękne regionalne stroje zaśpiewały dla nas wiązankę piosenek po śląsku.

Na zakończenie p. Violetta Ryszczyk- wicedyrektor zrobiła nam ogromną niespodziankę i wręczyła każdej klasie prezent. Serdecznie dziękujemy za fantastyczną zabawę i  słodki poczęstunek. Mamy nadzieję na kontynuację takich bali w kolejnych latach!

Szczególne podziękowania należą się paniom, które tą imprezę dla nas przygotowały: p. Izabeli Papała, p. Monice Dawidowskiej- Lupie oraz p. Monice Rotterman. Jeszcze raz bardzo dziękujemy !!!


8.02.2016r. (poniedziałek)


Dnia 8 lutego złożyliśmy wizytę w Przedszkolu nr 4 im. Krainy Uśmiechu w Łaziskach Górnych. Zostaliśmy serdecznie przyjęci przez panią Dyrektor Bożeną Mrowiec, pracowników przedszkola i wspaniałych wychowanków. Mieliśmy okazję obejrzeć zimowe przedstawienie w wykonaniu małych, zdolnych artystów. Po części artystycznej nastąpił czas na wspólną zabawę. Z wielką radością i entuzjazmem wzięliśmy udział w wielu konkurencjach o charakterze rywalizacji. Na pięknie nakrytych stołach czekały na nas same pyszności. Długo będziemy wspominać serdeczność i gościnność, z jaką spotkaliśmy się w tej cudownej krainie – krainie uśmiechów.


 

 

5.02.2016r. (piątek)


Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnej edycji Tańców Narodów Świata. W tym roku tematem przewodnim imprezy integracyjnej były musicale. Uczniowie zaprezentowali na scenie MDK w Mikołowie dwie muzyczne inscenizacje. Jedną z nich był nie tylko taniec, ale także śpiew i gra na dzwonkach muzycznych do piosenki "Alfabet muzyczny" z musicalu "Dźwięki muzyki". Drugą natomiast taniec do remixu z filmu "Grease". Uczniowie zaprezentowali się wspaniale. Zwieńczeniem imprezy była dyskoteka prowadzona przez Disc Jockeya.


01.02.2016r. (poniedziałek)


Dziś odbył się coroczny bal karnawałowy, który prowadzili: p. Agata i p. Sebastian. Kolejny raz przybyli do nas zaproszeni uczniowie z kl. III B Gimnazjum z Rudy Śląskiej. Zabawa rozpoczęła się od prezentacji strojów karnawałowych, w które przebrani byli uczestnicy balu. W ramach programu „Teatr-Muzyka-Taniec” gościliśmy p. Anię z Zumby, która poprowadziła dla wszystkich zajęcia taneczne z elementami fitness. Były zabawy, wesoła muzyka, wszyscy dobrze się bawili. To był bal…


 

26.01.2016r. (wtorek)


Dziś gościliśmy w Chudowie, by ostatni już raz przedstawić nasze jasełka. Tym razem widzami byli nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Chudowie.  My również na chwilę staliśmy się widzami, gdyż uczniowie zaprezentowali nam kolędy i pastorałki ze swoich jasełek. Wspólnie kolędowaliśmy, a po poczęstunku bawiliśmy się w rytm muzyki nawzajem prezentując układy taneczne. Było bardzo miło i sympatycznie.


24.01.2016r. (niedziela)

 

W kościele p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łaziskach Dolnych podczas mszy św. przedstawiliśmy jasełka dla parafian. W ten sposób wyraziliśmy swoją wdzięczność za otrzymane słodycze i owoce na stół wigilijny, których zbiórka odbywała się w Adwencie w tejże parafii. Dziękujemy rodzicom za dowiezienie dzieci na występ i na mszę.


22.01.2016r. (piątek)

 

W ramach projektu „Teatr - Muzyka –Taniec”  odbyło się niezwykłe spotkanie z p. Ewą Gorzelak i Zbigniewem Dziduchem - aktorami teatru i telewizji w Warszawie. Spotkanie miało miejsce w Sali Bankietowej Ośrodka, gdzie wspólnie z WTZ oglądaliśmy przedstawienie pt. Kolorino”.  Aktorzy przenieśli nas we wspaniały świat wszystkich kolorów tęczy zaklętych w żywiołach, gdyż w świecie wyobraźni wszystko jest możliwe.  Po przedstawieniu był czas na zdjęcia i autografy, a potem aktorzy mieli okazję zobaczyć naszą szkołę. Nasi  uczniowie chętnie zaprezentowali  swoje talenty wokalno – taneczne. Był też czas na rozmowę i słodki poczęstunek. Dziękujemy za miłe spotkanie.


18.01.2016r. (poniedziałek)


Spotkanie z Filharmonią pierwsze w tym roku, a już piąte w roku szkolnym, które dotyczyło muzyki tanecznej. Muzycy zagrali nam menueta, poloneza, krakowiaka oraz sambę. Pani Jola opowiedziała kilka słów o każdym z tańców, a my chętnie tańczyliśmy w rytm muzyki.


14.01.2016r. (czwartek)


Spotkanie dyrektorów szkół i przedszkoli gminy Orzesze.

Pani dyrektor powitała wszystkich przybyłych gości. Uczniowie naszej szkoły przedstawili się występując z tradycyjnymi jasełkami. Dyrektorzy obejrzeli prezentację o naszej szkole przedstawioną z komentarzem przez panią dyrektor, a następnie mieli okazję odwiedzić uczniów w ich klasach. Na koniec wizyty zwiedzili Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakłady Aktywności Zawodowej oraz Ośrodek Rehabilitacji Dziennej dzięki wielkiej uprzejmości i pomocy p. Bogumiły Kopczyk – kierownika DPS.


13.01.2016r. (środa)


Odwiedziny duszpasterskie - kolęda. Szkołę odwiedził ks. Tomasz Nowak, aby poświęcić sale poszczególnych zespołów klasowych, spotkać się z uczniami i wspólnie pokolędować.


12.01.2016r. (wtorek)


W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie kolędowe dla rodzin naszych uczniów oraz ich opiekunów. Na spotkanie przybyli również zaproszeni goście: p. naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Krystyna Morawiec, p. Maria Drobik z restauracji Valdi Plus, emerytowany proboszcz z parafii w Łaziskach Dolnych ks. Dominik Szaforz, katechetka tejże parafii p. Izabela Papała, była szkolna pani psycholog Barbara Leśniak.

Pani dyrektor powitała wszystkich życzeniami noworocznymi autorstwa ks. Jana Twardowskiego. Następnie uczniowie pięknie przedstawili Jasełka, podczas których goście włączali się do wspólnego kolędowania. Po jasełkach został zaprezentowany rehabilitacyjny rower trójkołowy, który dzięki inicjatywie państwa Grajek otrzymaliśmy od PCK. Uczniowie chętnie próbowali jeździć na rowerze. Dla wszystkich został przygotowany słodki poczęstunek oraz ciepłe i zimne napoje. Na pożegnanie chętne dzieci zaprezentowały układ taneczny do piosenki „Jingle Bells”.


22.12.2015r. (wtorek)


To ostatni dzień w szkole przed Świętami Bożego Narodzenia. Od rana wszyscy przygotowywali klasy do wigilii. W kaplicy Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych przedstawiliśmy jasełka dla przedszkolaków z Przedszkola nr 6 w Borowej Wsi. Tegoroczne jasełka przygotowane przez p. Anię i p. Agatę miały tytuł „Miłosierdzie pada i pada”. Trzej Królowie zanim doszli do Betlejem spotykali dzieci, które dla małego Jezusa zmieniały swe zachowanie i stawały się lepsze. Oprócz wielu kolęd słychać było również melodie ludowe. Po jasełkach spotkania wigilijne w klasach rozpoczęliśmy od połamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. Przy wigilijnych stołach częstowaliśmy się barszczem z krokietem, własnoręcznie robionymi piernikami i innymi słodyczami. W świątecznym nastroju rozjechaliśmy się do swych domów.

http://przedszkole6mikolow.net/galeria/182

 

18.12.2015r. (piątek)


W ramach rozpoczętego projektu artystyczno – edukacyjnego pt.: „Teatr-Muzyka-Taniec” finansowanego przez Bank Zachodni WBK w programie „Bank Dziecięcych Uśmiechów” odwiedziła nas pani Ania, która poprowadziła świąteczne warsztaty taneczne Zumba. Wszyscy uczniowie i nauczyciele byli bardzo zaangażowani i chętnie włączali się w każdy taniec i zabawę. Na zakończenie pani Ania miała dla uczniów słodką niespodziankę. Dziękujemy.


17.12.2015r. (czwartek)

 

Tego dnia o godz. 17.30 zostaliśmy zaszczyceni obecnością Artystycznego Zespołu Dziecięcego "Radość" prowadzonego przy Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych.  Dzięki inicjatywie p. Tadeusza Wita oraz p. Alicji Raszka z pomocą organizacyjną p. dyrektor MDK Ewy Moćko, mieliśmy okazję uczestniczyć we wspaniałym koncercie. Tematem przewodnim było przygotowanie do nadchodzących świąt, piosenka "Idą święta" będąca równocześnie tytułem całego widowiska muzycznego wprowadziła uczniów naszej szkoły oraz mieszkańców Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych w bardzo wzruszający, przedświąteczny nastrój. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i poprowadzenie koncertu.


14.12.2015r. (poniedziałek)


Został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny pt. „Kartka świąteczna”.  Pierwsze miejsce ex aequo otrzymali Eugeniusz i Hubert, II miejsce Magda, III miejsce również ex aequo przypadło dla Norberta i Kingi, a wyróżnienie otrzymał Adrian.  Zwycięzcom gratulujemy.


8 grudnia 2015r. (wtorek)


Udaliśmy się autobusem do Gliwic, gdzie w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” oglądaliśmy przedstawienie pt. „Królowa Śniegu” wystawiane przez aktorów Teatru Wit-Wit. Z wielkim zaangażowaniem towarzyszyliśmy Gerdzie w poszukiwaniach Kaja, którego do swego pałacu zabrała zimna i lodowata Królowa Śniegu. Dobro zawsze zwycięża i kochające serce Gerdy roztopiło lodowate serce Kaja. Wszystko dobrze się skończyło, a my zadowoleni wróciliśmy do szkoły.


7.12.2015r. (poniedziałek)


Uczestniczyliśmy w XI Integracyjnej Biesiadzie Śląskiej pt. „Przajymy Mikołojowi” zorganizowaną przez ZSnr2S. Występowaliśmy na scenie MDK w Mikołowie przed św. Mikołajem, aniołem i diabłem. Zaprezentowaliśmy się z inscenizacją piosenki „Gizd – mały Marianek”, którą pięknie wykonała Basia oraz z układem tanecznym do piosenki „Jingle Bells”. Wyglądaliśmy bardzo mikołajkowo. Zostaliśmy ugoszczeni dobry kołoczem. Oczekiwanym i najważniejszym momentem było oczywiście otrzymanie prezentów od św. Mikołaja.


4.12.2015r. (piątek)


Uczniowie klas SP „A” i „B” zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Paniówkach, by wspólnie świętować Międzynarodowy dzień Osób Niepełnosprawnych. Przedstawiliśmy tam bajkę o Czerwonym Kapturku. Wzięliśmy udział w integracyjnych warsztatach: tanecznym i plastycznym (kartki świąteczne, masa solna). Zostaliśmy ugoszczeni słodkim poczęstunkiem. Dziękujemy za mile spędzony czas i za zaproszenie.


3.12.2015r. (czwartek)


Uczestniczyliśmy w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, które odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie. Spotkanie placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi zorganizował Zespół szkół nr 2 Specjalnych w Mikołowie. Przenieśliśmy się w wyjątkową podróż do „Magicznego świata czterech pór roku”. Wystąpiło 8 placówek. Każdy występ poprzedzał film o działalności placówki. Na scenie nasi uczniowie barwnie, kolorowo, radośnie, tanecznie przedstawili jesień. Sandra – jesień i jej kolorowe drzewo z kolorowymi listkami, tańcząca wiewiórka – Kinga i jej przyjaciele zwierzątka – wszyscy pięknie występowali śpiewając jesienne piosenki. Wiktoria brała udział w równolegle zorganizowanym plenerze malarskim malując na płótnie autoportret. Po skończonych występach z żółtymi balonami wyszliśmy na rynek mikołowski, by ogłosić wszystkim, że „Jesteśmy wśród was”.


1.12.2015r. (wtorek)


Po raz czwarty uczestniczyliśmy w muzycznym spotkaniu z Filharmonią. Tematem tego spotkania był swing – najbardziej porywający styl jazzu. Popularny na przełomie lat 30. i 40. XX wieku. Muzykę swingową wykonywały zazwyczaj duże zespoły, tzw. big-bandy; do najsławniejszych należały zespoły big-bandowe: Counta Basiego czy Duke’a Ellingtona. Muzycy grali na pianinie i saksofonach porywając wszystkich do tańca.


30.11.2015r (poniedziałek)


Klasa SP „A” wybrała się do pobliskiego Przedszkola nr 6 im. Krasnala Hałabały, by przedstawić bajkę o Czerwonym Kapturku. Gościliśmy tam w grupie Pszczółek. Mimo, iż nasi uczniowie się wstydzili, to przedszkolaki oglądały ich starania z wielkim zainteresowaniem. Wykonaliśmy wspólnie kilka tańców integrujących grupę. Wszystkim bardzo się podobało i chcą odwiedzić naszą szkolę w po nowym roku.


27.11.2015r (piątek)


Najmłodsza klasa świętowała wraz ze swymi przyjaciółmi, przedszkolakami z grupy Słoneczka popularne imieniny - Andrzejki. Zabawa odbyła się w Przedszkolu Bajkowej Przygody w Mikołowie. Wśród tańców,wyśmienitej zabawy, wróżb i tradycyjnego lania wosku szybko upłynął czas naszego spotkania. Z niecierpliwością czekamy na kolejne. Zapraszamy nasze "Słoneczka" razem z paniami Anią Holewą i Agnieszką Młocek na urodziny naszej szkoły.


25.11.2015r. (środa)


Uczniowie gimnazjum „A” zwiedzili gminę Ornontowice realizując temat „Moja mała Ojczyzna – Powiat Mikołowski”. Stanęli przed sporym wyzwaniem, podróżowali bowiem autobusami z przesiadką w Paniówkach. Dzięki życzliwości kierowców autobusów linii 636 i 605 oraz przypadkowych pasażerów podróż odbyła się sprawnie i bez przeszkód. Uczniowie zwiedzili urokliwy zrewitalizowany park gminny z Parkiem Archanioła, muszlą koncertową i stawem. Zajrzeli do kościoła pw. Archanioła Michała, sfotografowali się pod wykonaną z węgla kamiennego figurą św. Barbary. Z zainteresowaniem obserwowali pracę szybów kopalni „Budryk”. Na zakończenie wycieczki zjedli desery w najlepszej (naszym zdaniem) cukierni w powiecie. Poczęstunek został sfinansowany z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży makulatury.

24.11.2015r.(wtorek)


Lekcja biblioteczna - uczniowie gimnazjum „A” gościli w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mikołowie – Borowej Wsi. Uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez p. Lucynę Cieplik, poświęconych ekosystemowi lasu. Pani bibliotekarka odczytała fragment opowiadania o lesie i jego mieszkańcach, pokazała kilka okazów naturalnych leśnej flory, kilka zdjęć i ilustracji. Potem przeczytała wierszowaną fraszkę o zachowaniach ludzi w stosunku do przyrody. Na zakończenie uczniowie wykonali makietę lasu z papieru. Wizyta w bibliotece była też okazją do wypożyczenia książek do czytania w domu i w szkole. Dziękujemy p. Lucynie za staranne, dopracowane w szczegółach zajęcia i za to, że potrafiła nimi zainteresować wszystkich uczniów !

 

19.11.2015r. (czwartek)


W  czwartek 19 listopada br. uczniowie gimnazjum „A” i „B” gościli u siebie uczniów klasy przysposabiającej do pracy Zespołu Szkół Zawodowych w Knurowie. Uczniowie poznali się w czasie praktyk ogrodniczych w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Mikołowie – Borowej Wsi. Młodzież  obydwu szkół przyjemnie i efektywnie spędziła czwartkowe przedpołudnie na rozmowach, poczęstunku, a  potem nasi Goście wzięli udział w koncercie filharmoników. Umówiliśmy się na rewizytę w Knurowie na styczeń/luty 2016 rok.


19.11.2015r. (czwartek)


Na trzecim spotkaniu z Filharmonią Śląską pani Jola i muzycy ukazali nam niezwykłą moc instrumentów dętych blaszanych. Mieliśmy okazje usłyszeć indywidualny dźwięk trąbki, tuby, puzonu i waltorni. Do niektórych utworów granych wspólnie na trąbach i trąbkach nasi uczniowie chętnie akompaniowali na małych instrumentach tworząc wspaniałą „orkiestrę dętą”. Było głośno i ciekawie.


 

18.11.2015r. (środa)

 

 

W środę 18 listopada br. uczniowie gimnazjum „A” w ramach realizacji tematu „Moja mała Ojczyzna” zwiedzili centrum Mikołowa. Na wycieczkę wybrali się autobusem miejskim, stąd też mieli możliwość podróżowania przez dzielnice Mikołowa, które wcześniej poznali studiując mapę miasta i mapę Powiatu Mikołowskiego. W centrum Mikołowa zlokalizowali bibliotekę miejską, planty, obeszli dookoła rynek, zwracając uwagę na pomnik patrona miasta św. Wojciecha, Miejski Dom Kultury, tablice pamiątkowe poświęcone wybitnym postaciom związanym z Mikołowem. Zatrzymali się nad fontanną, karmili gołębie i podziwiali wspaniałe kamieniczki otaczające rynek. Wykonali mnóstwo pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie wycieczki zjedli posiłek w lokalu gastronomicznym na Starówce.


13.11.2015r. (piątek)


W piątek  13  listopada  uczniowie  gimnazjum „A” przedstawili krótką inscenizację związaną z Świętem Odzyskania Niepodległości. Apel rozpoczęto „Mazurkiem Dąbrowskiego”, potem uczniowie recytowali wiersze „11 listopada” L. Wiszniewskiego, „Powiewa flaga”, „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy, śpiewali pieśni patriotyczne ze zbioru „Naszej Matce Polsce”. Całość dopełniła biało – czerwona dekoracja z Dębem Niepodległości w tle. Na zakończenie okolicznościowego apelu uczniowie poczęstowali widzów ciasteczkami ozdobionymi masą cukrową, które przygotowali na zajęciach techniki.


12.11.2015r. (czwartek)

 

W tym dniu społeczność szkoły miała zaszczyt gościć wszystkich Dyrektorów placówek przedszkolnych z terenu gminy Mikołów i Łaziska Górne. Uczniowie wykorzystali okazję, aby zaprezentować swoje aktorskie, wokalne i taneczne umiejętności. Dyrektorzy z dużym zainteresowaniem odwiedzili siedzibę naszej szkoły. W towarzystwie p. kierownik Bogumiły Kopczyk poznali również Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" , Warsztaty Terapii Zajęciowej,  Ośrodek Rehabilitacji Dziennej, a także Zakłady Aktywności Zawodowej. Wszystkie placówki służące wszechstronną pomocą osobom niepełnosprawnym mieszczą się pod wspólnym i dla nas aktualnym adresem; ul. Gliwicka 366 w Mikołowie – Borowej Wsi. Dziękujemy wszystkim za miłe odwiedziny!


10.11.2015r. (wtorek)


Dziś nadeszły długo oczekiwane odwiedziny. Razem z sierżantem Hektorem pojawili się w naszej szkole funkcjonariusze Komedy Powiatowej Policji w Mikołowie: młodszy aspirant Klaudia Kempa i starszy aspirant Maciej Dobrowolski. Jak co roku odbyła się pogadanka dotycząca bezpieczeństwa w szkole i w drodze do szkoły. Uczniowie chętnie wysłuchali rad dotyczących zachowania. Interesujące spotkanie zostało zwieńczone najciekawszym atrybutem spotkania z funkcjonariuszami - oglądaniem wozu policyjnego i robieniem zdjęć.


6.11.2015r. (piątek)


Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu integrującym wszystkie zespoły klasowe zatytułowanym: „Spotkanie z Jesienią”. Pani Jesień powitała uczestników niosąc im przepiękne dary. Wspólnie stworzyliśmy jesienną scenerię, rozrzucając piękne, kolorowe liście. Uczniowie wysłuchali opowiadania o jesiennej brzózce, mieli okazję wykazać się znajomością na temat tej przepięknej pory roku, zapoznali się z różnymi smakami jesieni. Pod koniec spotkania stworzyli wspólne prace plastyczne, które ozdobiły nasz szkolny korytarz.


30.10.2015r. (piątek)

Ten dzień zapisał się w kronice naszej szkoły jako bardzo interesujący i pełen wrażeń. Gościliśmy w naszej szkole i w każdej klasie z osobna panią Martę Brylińską - specjalistę od prowadzenia zajęć z dogoterapii. Pani Marta przyjechała do nas z pięcioletnią sunią rasy Husky - Nefrą. Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, pokonywali wraz z Nefrą tory przeszkód, poznawali zasady tresury oraz dokarmiali psimi przysmaczkami. Któż mógłby się oprzeć tak kochanym i przyjacielskim czworonogom?


30.10.2015r. (piątek)


Dziś na zajęciach otwartych gościliśmy naszą młodszą koleżankę Paulinkę, którą znamy z zaprzyjaźnionego przedszkola Bajkowej Przygody w Mikołowie. Razem z nową koleżanką braliśmy udział w zabawach, tańcach i zajęciach SI. Paulince bardzo podobało się w naszej szkole. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

 

29.10.2015r. (czwartek)


Gościliśmy w naszej szkole uczniów z Zespołu Szkół nr 5 w Tychach tzw. "Budowlanki". Uczniowie, którzy do nas przyjechali, byli z klas uczących się różnych zawodów m.in.  fryzjerstwa. Nasi uczniowie chętnie poddali się zabiegom fryzjerskim: obcięciu, uczesaniu lub modelowaniu włosów. Niektóre uczennice skorzystały z usług kosmetycznych i pomalowały sobie paznokcie. Spotkanie było bardzo sympatyczne i w pełni integracyjne.


22.10.2015r. (czwartek)


Spotkanie z Filharmonią w ramach audycji szkolnych miało tytuł Chopin i przyjaciele. W związku z międzynarodowym konkursem chopinowskim mogliśmy poznać życie i utwory najwybitniejszego kompozytora epoki romantyzmu. Muzycy zagrali również utwory przyjaciół Chopina – Liszta i Schumanna. Mogliśmy usłyszeć muzykę graną na fortepianie (keyboard) i skrzypcach. Usłyszeliśmy też trzy utwory śpiewane.


26.10.2015r. (poniedziałek)


W pogodny jesienny poranek cała szkoła wybrała się autobusem miejskim do Gliwic do Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” na przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego „Wit-Wit”. Przedstawienie było barwne i muzyczne. Wszystkim się bardzo podobało i w grudniu skorzystamy z zaproszenia na kolejne przedstawienie.

 

14.10.2015r. (środa)


W Dniu Edukacji Narodowej odbyła się uroczysta akademia, na której zaproszeni goście, pracownicy naszej szkoły i uczniowie mieli okazję zobaczyć program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy B szkoły podstawowej i klasy B gimnazjum, pod kierunkiem p. Basi i p. Ewy. Było wiele radosnych słów, piosenek i tańców  a na koniec uczniowie odegrali „Sto lat” na dzwonkach. Część artystyczna dopełniona została pokazem zdjęć z życia naszej szkoły, w czasie którego niejednemu zakręciła się łza w oku.

Następnie był czas na przemowy. Dziękujemy za miłe słowa skierowane do nas przez dyrektora Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie Boże” pana Dariusza Latosa oraz za życzenia (i piękne kwiaty) złożone przez przewodniczącą Rady Rodziców panią Beatę Magiera. Na zakończenie pani Dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom szkoły oraz podziękowała wszystkim za wspaniałą pracę i życzyła samych dobrych, niezapomnianych chwil.


12.10.2015r. (poniedziałek)


Kolejny raz odwiedziliśmy  Bibliotekę Miejską w Mikołowie. Tym razem Pani Agnieszka wprowadziła nas w świat wynalazków. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak wynalazki  mogą pomóc ludziom w ich codziennych czynnościach. Obejrzeliśmy także ciekawe ilustracje oraz  wysłuchaliśmy wiele ciekawych opowiadań. Następnie z kawałków kolorowych gazet  ułożyliśmy  własnego ,,Robota Pomocnika"  .  Prace były piękne i bardzo pomysłowe.

Zajęcia sprawiły nam wiele radości . Dziękujemy i czekamy na następne spotkania.


5.10.2015r. (poniedziałek)


Pięcioro uczniów: Wiktoria, Paulina, Sylwia, Piotr i Eugeniusz uczestniczyło w corocznym Rajdzie Osób Niepełnosprawnych organizowanym przez Zespół Szkół nr2 Specjalnych w Mikołowie. Tym razem wyruszyliśmy do Wilkowic, gdzie  zdobyliśmy górę Rogacz. Na szczycie góry, przy „Chacie pod Rogaczem” piekliśmy na ognisku pyszne kiełbaski. Po zejściu z góry zmęczeni, ale zadowoleni mogliśmy wrócić do domów. Dziękujemy organizatorom!


2.10.2015r. (piątek)


W naszej szkole zrobiło się bardzo głośno i muzycznie, gdyż gościliśmy trenera Zumby – panią Annę Pocztańską. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie zostali pochłonięci przez rytmy muzyki i wspólnie uczyliśmy się nowych tańców. Pani Ania wprowadziła tak radosną atmosferę, że uczniowie całą godzinę tańczyli właściwie bez przerwy. „Było czadowo” - tak podsumowała to spotkanie nasza gimnazjalistka - Ewelina.


30.09.2015r. (środa)


Uczniowie klasy SP B oraz klasy gimnazjum na zaproszenie DPS w Orzeszu oraz Stowarzyszenia „Wystarczy Być” wzięły udział w XVI Powiatowej Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych pod patronatem Starosty Mikołowskiego. Impreza tradycyjnie odbywała się w Hali Sportowej MOSiR w Mikołowie. Wybrani uczniowie brali bezpośredni udział w konkurencjach rycerskich: Polowanie na smoka, zdobywanie zamku, rzut magicznym pierścieniem na miecz, zniszczenie gwiazdy śmierci przez rycerzy Jedi.  Ostatniej konkurencji patronowało Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Mikołowski”. Pozostali uczniowie wspierali zawodników poprzez kulturalne, choć bardzo głośne kibicowanie. Pod koniec spartakiady mieli również możliwość wzięcia udziału w konkurencjach dla kibiców: ataku husarii orazuratowania księżniczki z wieży. Wszyscy dobrze się bawili, zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale, a szkoła wzbogaciła się o nowe piłki i zestaw do gry w ping-ponga. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.

http://www.dpsorzesze.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=67

 

30.09.2015r. (środa)

W ramach promocji naszej szkoły klasa SP „A” odwiedziła Przedszkole Integracyjne w Ornontowicach. Uczniowie Magda, Adrian, Franek i Hubert wraz z nauczycielkami p. Beatą i p. Agatą zaprezentowali przedstawienie „Czerwony Kapturek” oraz tańce, które zintegrowały wszystkich obecnych na naszym występie: Habibi, Dżungla i Czekolada. Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie, panie były pod wielkim wrażeniem  i zaprosiły nas na kolejne odwiedziny.


29.09.2015r. (wtorek)


Rozpoczęliśmy nowy spotkania z Filharmonią Śląską z cyklu „Audycje muzyczne”. Muzycy z Katowic będą do nas przyjeżdżać raz w miesiącu. Dziś zaprezentowali takie instrumenty jak: akordeon punktowy, skrzypce i  keyboard w atrakcyjnych utworach z Europy.  Nasi uczniowie chętnie akompaniowali razem z artystami.


28.09.2015r. (poniedziałek)


Ponownie odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną w Mikołowie. Pani Agnieszka zachwyciła nas swoją kolekcją słoników. Poznaliśmy też nowego bohatera serii książek dla dzieci – słonia Elmera i jego przyjaciół. Elmer to szalenie ciekawa i niesamowita barwna postać, skora do wesołych psot i zabaw. Jak zwykle pani Agnieszka przygotowała dla nas ciekawe zadania: samodzielnie wykonaliśmy kolorowe słonie, które zdobią naszą szkolną gazetkę.

 

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Mikołowie.

25.09.2015r. (piątek)

Reprezentanci naszej szkoły: Eugeniusz i Sylwia z ZET GB w miłej atmosferze zmagali się w Turnieju Bowlingowym, który odbył się w Hali MOSiR w Łaziskach Górnych. Zawody były pierwszą częścią XVI Powiatowej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych, organizowanej przez Dom Pomocy Społecznej w Orzeszu, pod patronatem Starosty Mikołowskiego.


22.09.2015r. (wtorek)


Uczniowie gimnazjum „A”, w ramach realizacji tematu „Czym podróżujemy ?” zwiedzili salon samochodowy OPEL Kanclerz w Przyszowicach. Do salonu dojechali miejskim autobusem. Na miejscu przywitała ich pracownica OPLA p. Ewa, która z wielką gościnnością i cierpliwością oprowadziła uczniów po salonie, otwierając wszystkie wystawione do sprzedaży auta, wyjaśniając w sposób przystępny i ciekawy tajniki ich konstrukcji i funkcjonowania. Najwięcej pytań zadał naszej przewodniczce uczeń Piotr, na którego życzenie otwarto większość bagażników i udostępniono do zwiedzania pomieszczenia biurowe. Każdy z uczniów miał możliwość poczuć się kierowcą zasiadając w wybranej przez siebie „bryce”. Na zakończenie wycieczki Pani Ewa poczęstowała uczniów gorącą czekoladą. Dziękujemy za życzliwe przyjęcie !

 

21.09.2015r. (poniedziałek)

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego było wprawdzie 1 września, lecz to właśnie dziś mszę świętą mógł odprawić ks. Tomek, gdyż wcześniej był nieobecny. Pod koniec mszy Hubert – nasz uczeń - pierwszaczek otrzymał specjalne błogosławieństwo i poświecone zostały tornistry i przybory szkolne pozostałych uczniów.

 

Po mszy św. miała miejsce uroczystość pasowania na ucznia. Nasz nowy kolega Hubert złożył uroczyste ślubowanie. Przyrzekał być dobrym uczniem i kolegą w obecności pani Dyrektor i zaproszonych gości: najbliższej rodziny, pani dyrektor przedszkola do którego uczęszczał oraz byłej Pani wychowawczyni. Wszyscy cieszyli się z możliwości wspólnego spotkania. Wraz z kolegami i koleżanką z klasy zaprezentował się w części artystycznej upiększającej uroczystość pasowania na ucznia. Życzymy Hubertowi samych sukcesów w naszej szkole, by było to dla niego ważne miejsce i by zawsze przekraczał progi szkoły z promiennym uśmiechem na twarzy. Na zakończenie klasa SP „B” zatańczyła zumbowy taniec. Dla wszystkich gości był przygotowany słodki poczęstunek.


13.09.2015r. (niedziela)


Byliśmy uczestnikami XV Dnia Otwartych drzwi – Dnia Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Ośrodku p.w. Miłosierdzia Bożego w Mikołowie Borowej Wsi. Byliśmy jednym z wielu zaproszonych zespołów z różnych szkół i placówek specjalnych. Wystąpiliśmy z wierszem ks. J. Twardowskiego pt.: „na rekach” oraz z przedstawieniem „Czerwony kapturek” , za które otrzymaliśmy gromkie brawa i fajne nagrody.


8.09.2015r. (wtorek)


Dnia 8 września uczniowie szkoły podstawowej wybrali się do legendarnego Pacanowa. Kraina bajek choć odległa to bliska sercom, zarówno najmłodszych jak i starszych. Któż z nas nie pamięta zwariowanych przygód Koziołka Matołka, Reksia, czy Bolka i Lolka. Nasi uczniowie w Europejskim Centrum Bajki odnaleźli swoich ulubionych bohaterów i mieli okazję poznać bajkowe postacie znane ich rodzicom, a obecnie już zapomniane. W drzwiach powitał nas Koziołek Matołek, a w dalszą podróż po krainie bajek zabrały nas dobre wróżki. Na bajkowym szlaku czekały niespodzianki, zagadki i różne zadania do wykonania. Niesamowitym przeżyciem dla naszych uczniów była również wizyta w małym teatrze. Bardzo entuzjastycznie przeżywali opowiedzianą historię. Aktorki przy pomocy lalek stolikowych przedstawiły dzieje Dziadka do orzechów. Wycieczka na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy rodzicom za wsparcie w opiece nad najmłodszymi uczestnikami wycieczki.

 

1.09.2015r. (wtorek)


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 miało miejsce na korytarzu szkoły. Pani dyrektor przywitała wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców. W szczególny sposób zostali przywitani nowi uczniowie pierwszej klasy: Magdalena i Hubert. Każda klasa otrzymała niespodziankę – pomoce dydaktyczne dla uczniów